Rynek walutowy – jest instytucją za pośrednictwem której dokonywane są transakcje kupna i sprzedaży walut obcych. Rynek walutowy jest największym rynkiem na świecie. Pracuje całą dobę, lecz jego aktywność zmienia się wraz z „zasypianiem” i „budzeniem się” najważniejszych regionów rynku.
Przez rynek walutowy rozumie się „(…) zespół wszystkich instytucji i osób wymieniających waluty obce oraz reguł rządzących zawieraniem transakcji (kupna i sprzedaży) walutowych” (Nasiadek 2000: 158). W każdej transakcji walutowej przedmiotem kupna i sprzedaży są dwie waluty, pochodzące z dwóch różnych krajów (Koronowski 2000: 237).
Do uczestników rynku walutowego zalicza się (tamże: 242):
- dealerów rynku walutowego – są to duże instytucje finansowe dokonujące kupna i sprzedaży walut na własny rachunek. Należą do tej grupy tzw. twórcy rynku danej waluty (instytucje podające regularnie kursy kupna i sprzedaży waluty, zgłaszając w ten sposób gotowość do zawierania odpowiednich transakcji;
- brokerów rynku walutowego – uczestnicy rynku, którzy dokonują (za opłatą) zetknięcia ofert kupna i sprzedaży, jednak sami nie zawierają transakcji na własny rachunek;
- instytucje finansowe i klientów spoza sektora finansowego – dokonują transakcji na rzecz prowadzonej przez nich działalności gospodarczej;
- banki centralne – mają możliwość dokonywania zakupu lub sprzedaży waluty w celu oddziaływania na poziom kursu własnej waluty (interwencje walutowe). Bank centralny może także dokonywać transakcji walutowych na potrzeby rządu.
BIBLIOGRAFIA
- Koronowski, Adam. 2000. Kursy i rynki walutowe. W: Międzynarodowe stosunki gospodarcze. W. Iskra (red.). Warszawa: Fundacja Innowacja.
- Nasiadek, Grzegorz. 2000. Międzynarodowe stosunki walutowe i finansowe. W: Międzynarodowe stosunku gospodarcze. A. Budnikowski, E. Kawecka-Wyrzykowska (red.). Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.