26 mln zł na nowy konkurs Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Łącznie 26 milionów zł mogą otrzymać humaniści w konkursie Dziedzictwo narodowe, ogłoszonym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Środki można przeznaczyć m.in. na badanie dziedzictwa antyku w kulturze polskiej.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki (NPRH) wspiera polskich uczonych od 2010 roku i ma m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową. Obecnie składa się z trzech modułów: Dziedzictwo narodowe, Uniwersalia, Fundamenty.

W środę resort nauki ogłosił nabór wniosków w ramach modułu Dziedzictwo narodowe. Obejmie on projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym. Ma pozwolić nie tylko na dokończenie – rozpoczętych lub zarzuconych – wieloletnich projektów dokumentacyjnych, ale przede wszystkim zainicjować nowe, ambitne, wieloletnie projekty badawczo-dokumentacyjno-edytorskie.

Jak poinformował resort nauki, „preferowane będą następujące obszary priorytetowe”: Polska w Europie Środkowo – Wschodniej; dziedzictwo starożytności w kulturze polskiej; kontynuowanie fundamentalnych prac dokumentacyjnych, słownikowych i bibliograficznych; kontynuowanie edycji krytycznych pism uznanych autorów.

Nabór wniosków potrwa do 23 czerwca br. W czerwcu zostaną ogłoszone konkursy w ramach modułu Uniwersalia.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.