Youth Future Conference: dlaczego polityk to nie altruista?

Dlaczego politycy nie kojarzą się z altruizmem, postrzega się ich negatywnie i czy można przezwyciężyć dzisiejsze podziały polityczne? – na takie pytania musiał odpowiedzieć Jarosław Gowin podczas spotkania z młodzieżą, które odbyło się w piątek w ramach Youth Future Conference.

Youth Future Conference to konferencja młodzieżowa, skierowana do uczestników w wieku od 13 do 18 lat i zorganizowana przez uczniów z trzech warszawskich szkół: gimnazjum Joanny Białobrzeskiej, gimnazjum im. Władysława IV oraz z Liceum Sióstr Nazaretanek. Spotkanie odbywa się w Warszawie w piątek i sobotę.

Podczas pierwszego dnia konferencji jej młodzi uczestnicy mieli okazję spotkać się z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem – i zadać mu pytania.

Uczniów zastanawiały przede wszystkim kwestie związane z negatywnym postrzeganiem polityków i polityki; z sali padło m.in pytanie o to, dlaczego polityk nie kojarzy się z altruizmem.

„Dlatego, że polityk realizuje swoje cele poprzez władzę – bez władzy nie da się osiągnąć w polityce żadnego sukcesu” – tłumaczył wicepremier. – „A ten, kto sprawuje władzę, ma skłonność do tego, aby traktować ludzi instrumentalnie” – stwierdził apelując do młodych słuchaczy, aby w przyszłości sami w pułapkę takiego traktowania ludzi nie wpadli.

„Takie potoczne, powszechne przekonanie, że politycy to łajdacy, złodzieje, egoiści, jest nieprawdziwe. Sam miałem takie wrażenie, jak szedłem do polityki” – przyznał Gowin. – „Kiedy jednak bliżej przyjrzałem się tym politykom, poznałem ich – to przekonałem się, że większość z nich chce dla innych dobra. Ale bycie skutecznym politykiem to już jest rzecz bardzo trudna” – dodał.Młodych uczestników zainteresował również apel Gowina o solidarność Polaków. W nawiązaniu do niego wicepremier został zapytany o to, czy uważa, że taką solidarność da się osiągnąć w dzisiejszej, podzielonej politycznie Polsce.

„Solidarność to jest umiejętność budowania więzi, przezwyciężania podziałów, przezwyciężania wrogości” – tłumaczył Gowin. – „Pomimo tego, że mówimy wspólnym językiem i nazywamy się wszyscy Polakami, to dzisiaj bardziej przypominamy nie jeden naród, tylko dwa zwalczające się plemiona. Pod tym względem muszę powiedzieć, że to jest chyba najtrudniejsze zadanie i minie wiele lat, zanim te podziały nauczymy się zasypywać”.

„Myślę, że to właśnie wasze pokolenie może przezwyciężyć te podziały” – zwrócił się do młodzieży. „Będąc wiernym własnym poglądom, powinienem równocześnie szanować poglądy innych i ich prawo do tej odmienności” – dodał.

Oprócz przemówienia Jarosława Gowina podczas pierwszego dnia konferencji jej uczestnicy wysłuchali prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli biznesu, nauki i branży technologicznej, m.in. dyrektora MasterCard Europe Bartosza Ciołkowskiego, przedsiębiorcy Łukasza Zgiepa czy Grzegorza Świątka, członka Hyper Poland University Team, jedynej drużyny z Europy Środkowo-Wschodniej, która zakwalifikowała się do finału zawodów Hyperloop Pod Competition.

„Chcemy dzięki tej konferencji pobudzić młodzież do działania i zmotywować ją do pracy nad swoją pasją i dążenia do sukcesu” – powiedziała PAP jedna z organizatorek imprezy Kasia Budzanowska.

Na drugi dzień konferencji organizatorzy zaplanowali możliwość udziału w warsztatach z druku 3D, podczas których młodzież będzie miała okazję poznać tę technologię, jej zastosowania oraz zastanowić się nad jej przyszłością.

PAP – Nauka w Polsce

autor: Katarzyna Florencka
edytor: Anna Ślązak

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *