Ruszył właśnie nowy portal Uniwersytetu Jagiellońskiego poświęcony popularyzowaniu badań i osiągnięć naukowych tej uczelni. Jednocześnie UJ zmodernizował swoją główną stronę, dostępną odtąd także po chińsku i rosyjsku.
Nowy portal UJ o charakterze popularnonaukowym ma być uzupełnieniem głównej strony uczelni – www.uj.edu.pl W intencji pomysłodawcy – Działu Promocji i Informacji UJ – otwarcie witryny popularnonaukowej ułatwi orientację osobom, które poszukują informacji stricte naukowych, a mniej interesują ich np. sprawy administracyjne czy rekrutacyjne, o których można dowiedzieć się na głównej stronie uczelni.
Redaktor naczelny nowego serwisu Piotr Żabicki z Działu Promocji i Informacji UJ wyjaśnił PAP, że nowy portal jest przeznaczony dla wszystkich chętnych, w tym też „dla naukowców chcących poszerzyć swoje horyzonty albo poznać, co robią koledzy w innych instytutach czy zakładach”.
„Chciałbym bardzo, by strona www.NAUKA.uj.edu.pl stała się ważnym adresem dla dziennikarzy piszących o nauce” – dodał Żabicki. Strona powstaje we współpracy i konsultacji z naukowcami UJ najrozmaitszych dyscyplin.
Na nowej witrynie popularnonaukowej można już teraz znaleźć informacje o najnowszych badaniach pracowników naukowych UJ. Częściowo są one plonem znanych już publikacji UJ, m.in. Projektora Jagiellońskiego, do których będą dodawane sukcesywnie nowe artykuły.
W rubryce: „1 pytanie” redakcja będzie regularnie publikować odpowiedź badaczy z UJ na jedną ciekawą kwestię. W tej chwili czytelnicy mogą się np. dowiedzieć, kim właściwie jest ekolog i co możemy nazwać „ekologicznym”.
Serwis popularnonaukowy UJ ma być aktualizowany – przez dodawanie newsów czy dłuższych artykułów – co najmniej kilka razy w tygodniu.
Jak zapowiada Żabicki, już niedługo pojawią się krótkie filmiki o badaniach, przybliżające codzienność pracy naukowców. „Może uda się nam także uzmysłowić odbiorcom, że praca naukowca to nie są ciągłe i spektakularne odkrycia, ale często dylematy, niepowodzenia, a na pewno duże emocje” – zaznaczył redaktor naczelny portalu.
Zmiany zaszły także od niedawna na głównej stronie UJ www.uj.edu.pl. Internetowy adres uczelni ma zmienioną grafikę i jest dostosowany do urządzeń mobilnych, a także przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
Nowością głównej strony uczelni są dwie nowe – oprócz angielskiej – wersje językowe: chińska i rosyjska. Jak powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, otwarcie się uczelni na partnerów z Chin jest dzisiaj koniecznością.
„Nawiązaliśmy liczne, naprawdę realne i dobre kontakty z różnymi państwami Azji i sami zobaczyliśmy, że to w tym momencie staje się autentycznie potrzebą chwili, żeby wprowadzić stronę w języku chińskim (…) Nasze kontakty są tu bardzo dobre – nie tylko, jeśli chodzi o wymianę studencką, ale również o badania naukowe” – zaznaczył prof. Nowak.