Pierwszy rok studiów bez stresu. Sprawdź, jak odnaleźć się na uczelni!

Rozpoczęcie studiów to nowy, fascynujący etap w życiu każdego młodego człowieka. Chociaż wiele się zmienia, pierwsze chwile na uczelni wyższej wcale nie muszą być stresujące. Warto wszystko dobrze rozplanować, by cieszyć się z tej cudownej przygody, którą będziemy wspominać za kilkanaście lat. O czym trzeba pamiętać?

Pierwsze dni na studiach i formalności

Nie jest łatwo odnaleźć się jako pierwszoroczniak, zwłaszcza gdy tak wiele formalności przed nami. Najważniejsze, aby już od pierwszych dni pytać i dowiadywać się, gdzie iść na samym początku. Najpierw musimy odebrać legitymację studencką z dziekanatu. To ona potwierdza nasz status studenta i uprawnia do korzystania z wielu zniżek, przygotowanych nie tylko przez komunikację publiczną, ale też przez instytucje kultury czy lokale rozrywkowe. Po drugie, warto już na początku założyć kartę biblioteczną, by mieć dostęp do wymaganej na zajęciach literatury.

Czas na kolejny krok. Rozpoczęcie studiowania ułatwi nam dostęp do wszelkich platform mobilnych, które prowadzi uczelnia (m.in. systemu USOS czy poczta), dobrze więc zweryfikować wszystkie swoje loginy i hasła. W tym czasie można też zbadać kwestię parkingu i wykupić abonament, jeżeli na zajęcia planujemy dojeżdżać samochodem. Warto sprawdzić również hasło do dostępnego na uczelni Wi-Fi. Chociaż każda szkoła jest inna, większość etapów formalnych wygląda podobnie, tak właśnie wyglądają np. studia na AFiB Vistula w Warszawie.

Szkoła wyższa vs liceum

Początek studiów to także świetny moment, by poznać wszystkie możliwości rozwoju, oferowane przez uczelnie wyższe. Warto przejrzeć ofertę praktyk i staży, a najlepiej śledzić ją na bieżąco. Dobrze jest sprawdzić, jakie koła i organizacje funkcjonują w szkole. Przystąpienie do nich daje szansę na pogłębianie własnej wiedzy, rozwijanie pasji oraz zdobywanie unikalnych doświadczeń. Można też zorientować się, jakie międzynarodowe możliwości oferowane są studentom – np. gdzie można studiować lub odbywać praktyki w ramach programu Erasmus.

Pierwszy miesiąc studiów jest najlepszym czasem, by zapomnieć o liceum. Szkoła wyższa – niezależnie od tego, czy to uczelnia prywatna, czy publiczna – to inny etap. Nikt nie każe studentom przygotowywać się do każdych zajęć i nie sprawdza regularnie ich wiedzy. Brak systematyczności jednak może okazać się bardzo bolesny już w trakcie pierwszej sesji egzaminacyjnej.

Jak usamodzielnić się na studiach?

Bardzo często maturzyści z całej Polski decydują się na studia w Warszawie. Oznacza to przeprowadzkę oraz samodzielność. Ten wielki krok w życiu młodego człowieka warto rozplanować. Dobrze jest na początku określić swoje potrzeby, oczekiwania oraz możliwości. Jedną z opcji jest pokój w akademiku – ten nie będzie jednak każdego satysfakcjonować. Można zdecydować się na wynajem całego mieszkania (to rozwiązanie droższe) lub współdzielenie lokum z innymi studentami (to rozwiązanie tańsze).

Aby znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie, warto uważnie śledzić serwisy ogłoszeniowe oraz tematyczne grupy w mediach społecznościowych. Decyzję trzeba podejmować szybko – początek roku akademickiego oznacza ogromny popyt na studenckie zakwaterowanie. Nie znaczy to, że trzeba wziąć pierwsze lepsze mieszkanie czy pokój. Najlepiej zrobić listę pytań do właściciela i odhaczać spełnione warunki.

Które punkty koniecznie zawrzeć w spisie?

  • Jak ogrzewane jest mieszkanie?
  • Jakie dodatkowe opłaty dochodzą do czynszu?
  • Czy jest piwnica?
  • Po czyjej stronie są opłaty za usterki?
  • Jaki jest ostateczny termin rozliczenia?
  • Czy właściciel pobiera kaucję? Na jakich warunkach ona działa?

Część świeżo upieczonych studentów wraz ze studiowaniem rozpoczyna prowadzenie własnego budżetu. Rozsądne gospodarowanie środkami, wyważenie swoich wydatków i wpływów, a także podjęcie dorywczej pracy, dzięki której opłacić można studia prywatne w Warszawie oraz zebrać zawodowe doświadczenia, to klucz do braku stresu na początku studiów.

Pin It

Komentowanie zakończone.