Otwarto 8. Warszawskie Targi Książki i Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA

Niemal 800 wystawców z 32 krajów, ponad 1000 pisarzy, którzy wezmą udział w około 1500 spotkaniach z czytelnikami, oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie 8. Warszawskich Targów Książki, które w czwartek otwarto na Stadionie PGE Narodowym. Impreza potrwa do niedzieli.

Symbolicznego otwarcia WTK dokonała Hanna Krall, tegoroczna laureatka Honorowej Nagrody Warszawskich Targów Książki IKAR. Wiceminister kultury Magdalena Gawin podkreśliła, że Warszawskie Targi Książki są dla czytelników jedną z niewielu okazji, żeby poczuć się we wspólnocie ludzi czytających, którzy – jak pokazują badania czytelnictwa – nie stanowią zbyt licznej grupy. Gawin mówiła, że wspieranie czytelnictwa w Polsce jest postrzegane przez MKiDN jako jedno z najważniejszych wyzwań.

8. Warszawskim Targom Książki towarzyszą 11. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.

Podczas targów ACADEMIA swoją ofertę zaprezentują polskie wydawnictwa specjalizujące się w publikacjach akademickich, m.in. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Naukowe UAM i wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN.

Wydarzenie zainicjowane zostało w 2006 roku przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego; w kolejnych latach do grona organizatorów dołączyły: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej i Murator EXPO. Od 2013 roku targi ACADEMIA odbywają się na stadionie PGE Narodowy, równolegle z Warszawskimi Targami Książki.

Ważną częścią targów jest konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Oceniane w nim są książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie, serie wydawnicze i tłumaczenia.

Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy oraz – po raz pierwszy w historii konkursu – nagrody pieniężne ufundowane przez spółkę Murator EXPO. Nagroda główna wyniesie 2 tys. zł, oprócz tego przewidziano po tysiąc złotych dla laureata Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych oraz dla laureata Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Oprócz tego przyznane zostaną również wyróżnienia we wszystkich powyższych kategoriach oraz wyróżnienia za opracowanie edytorskie.

Laureatów konkursu poznamy w piątek 19 maja, w Dniu Książki Akademickiej i Naukowej.

Organizatorem konkursu są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz spółka Murator EXPO. Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym targów.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *