Nie żyje dr Krzysztof Spałek – botanik, fitosocjolog, nauczyciel akademicki – poinformował w środę Uniwersytet Opolski (UO). Naukowiec był m.in. odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie.
Dr Spałek był związany z Instytutem Biologii i Ochrony Środowiska, następnie Katedrą Biosystematyki i Instytutem Biologii Uniwersytetu Opolskiego.
Był on „synem Ziemi Opolskiej, badaczem śląskiej roślinności, botanikiem z pasją i historycznym zacięciem. Oko Krzysztofa odróżniało tysiąc odcieni zieleni, znał z imienia ponad dwa tysiąc gatunków roślin i z pasją odsłaniał kolejne ich tajemnice. Żył i pracował w swoim ukochanym Krasiejowie, miejscu dla Niego mistycznym, miejscu, które dawało Mu przez wiele lat niezwykłą siłę odkrywania” – tak na stronie UO napisali o nim koleżanki i koledzy z Instytutu Biologii.
Dzięki jego badaniom poznano wiele nieznanych wcześniej stanowisk rzadkich roślin, także takich uważanych już za wymarłe w regionie.
Dr Krzysztof Spałek był współredaktorem pierwszej w Polsce regionalnej „Czerwonej księgi roślin województwa opolskiego” i odkrywcą nowych dla Polski zbiorowisk roślinnych. Był też autorem kilkuset publikacji popularnonaukowych, folderów, albumów, fotografem przyrody i zapomnianych zabytków, publicystą, regionalistą.
Znany jest szerzej m.in. jako odkrywca stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie, które należy do największych i najciekawszych na świecie. O stanowisku i badaniach w Krasiejowie pisaliśmy m.in. TU i TU i TU.
„Jednym z najważniejszych odkryć dra Spałka stało się odnalezienie, w nieodległym od jego domu rodzinnego wyrobisku iłów, kości i śladów zwierząt triasowych. Intuicja i głęboka świadomość przyrodnicza kazały mu zająć się krasiejowskimi kośćmi, co z czasem okazało się odkryciem na skalę światową. Dziś mało kto zdaje sobie sprawę, przechadzając się po ogromnym juraparku, że odkrycie to zawdzięczamy skromnemu pasjonatowi przyrody z okolicznej wioski” – przypomniano na stronie UO.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 14 grudnia w Krasiejowie. Msza św. w tamtejszym kościele rozpocznie się o godz. 9, po mszy nastąpi przejście na cmentarz. (PAP)