Logopedia to nauka zajmująca się wymową, zaś eksperci w tej dziedzinie są w stanie korygować najróżniejsze wady wymowy i pomóc w prawidłowym artykułowaniu poszczególnych głosek. W skrajnych sytuacjach zadaniem logopedy jest nawet nauczenie pacjenta mówić od podstaw, ale najczęściej zajmują się oni seplenieniem, jąkaniem oraz niwelowaniem rotacyzmu, czyli korygowaniem nieprawidłowej wymowy litery „r”. Dlaczego warto wybrać się do logopedy, jak wyglądają spotkania z logopedą i co jeszcze warto wiedzieć na temat procesu leczenia? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Kiedy iść do logopedy?
Wizyta u logopedy powinna odbyć się jak najwcześniej po stwierdzeniu jakichś nieprawidłowości w wymowie, dlatego też bardzo często gabinety logopedów odwiedzane są przez dzieci. Dzieje się tak, ponieważ im szybciej rozpocznie się praca nad poprawną wymową, tym większa jest szansa na to, że wada wymowy nie będzie się utrwalać, a tym samym łatwiej będzie ją zniwelować czy nawet całkowicie zlikwidować. Logopeda jest w stanie nawet na bardzo wczesnym etapie rozpoznać wszelkie zaburzenia, a następnie wprowadzić stosowne ćwiczenia, które umożliwią dziecku sukcesywne korygowanie wymowy poszczególnych głosek. Pomocy specjalisty w tym zakresie potrzebują również dorośli po chorobach, które poskutkowało afazją lub utratą zdolności mowy w jakimkolwiek stopniu.
Indywidualne ćwiczenia z logopedą
Indywidualne ćwiczenia z profesjonalistą są konieczne, jeśli u człowieka zostanie stwierdzone poważne zaburzenie wymowy wymagające terapii i zaawansowanych ćwiczeń. Celem takiej terapii jest usprawnienie pracy narządów mowy oraz korekta nieprawidłowej artykulacji. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom logopeda jest w stanie stymulować rozwój całego systemu językowego, co prowadzi do stopniowej poprawy. Ponadto ćwiczenia te mają na celu zachęcenie ludzi do komunikacji werbalnej, mimo wstydu, jaki odczuwają w związku z tym, że brzmią inaczej niż
Logopedia w Krakowie
Logopedia Kraków w Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii specjalizuje się w rehabilitacji dorosłych, a więc przede wszystkim w pomocy osobom po przebytych chorobach neurologicznych. Do gabinetu najczęściej trafiają pacjenci, którzy mają problem z niewyraźną wymową, a także pacjenci, którzy wskutek wrodzonych lub nabytych wad wymowy obawiają się wystąpień publicznych czy nawet interakcji z innymi ludźmi. Pacjenci mogą tutaj rozpocząć terapię z wykwalifikowanym logopedą, który specjalizuje się w szczególnym rodzaju terapii, jakim jest praca z dorosłym człowiekiem. Lekarz pomaga osobom zmagającym się z rotacyzmem czy seplenieniem, wspiera leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych oraz leczenie ortodontyczne, a także pomaga w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych dotyczących rozszczepu, plastyki wędzidełek i wielu innych. Zajęcia z profesjonalistą w Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii pomagają dorosłym pracować nad emisją głosu mówionego i dykcją, a także rehabilituje głos, czyli tak zwaną niedomykalność strun głosowych.