Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała, który zazwyczaj nie jest niczym pożądanym. Wywoływany celowo przez lekarzy może mieć jednak zastosowanie terapeutyczne. Hipertermię coraz częściej wykorzystuje się w leczeniu nowotworów.
Lecznicze właściwości podwyższonej temperatury ciała dostrzeżono już w starożytności – metodę tę opisywał między innymi Hipokrates. Dopiero w XIX wieku ponownie dostrzeżono jej zalety, a tych jest sporo:
- Hipertermia nie daje skutków ubocznych,
- Działa przeciwbólowo,
- Podnosi wskaźniki przeżycia chorego,
- Wzmacnia działanie radioterapii i chemioterapii,
- Pozwala na obniżenie dawki chemioterapii,
- Redukuje niektóre skutki uboczne radioterapii i chemioterapii,
- Może być stosowana przy wszystkich rodzajach i stadiach nowotworów (również po zabiegach operacyjnych, jednak należy zaczekać do momentu całkowitego wygojenia się rany),
- Zalecana jest szczególnie przy nowotworach rozsianych i z przerzutami,
- Obniża ryzyko powstania przerzutów,
- W niektórych przypadkach poprawia resekcyjność guza,
- Terapia może być dostosowana do potrzeb chorego,
- Podnosi jakość życia pacjenta.
Działanie hipertermii zostało potwierdzone naukowo dopiero niedawno, ale od tego czasu ten rodzaj terapii został już doceniony wśród lekarzy i zyskał wielu zwolenników. Metoda polega na stymulacji układu immunologicznego organizmu. Również sam guz jest bardziej podatny na działanie wysokiej temperatury niż tkanka zdrowa. Jego środowisko zakwasza się przez niedobór tlenu i guz obumiera. Hipertermia niszczy także naczynia krwionośne zaopatrujące nowotwór w substancje odżywcze. Pod wpływem ciepła naczynia się rozszerzają i do guza trafia więcej podanych leków.
Hipertermia onkologiczna polegającą na podwyższeniu temperatury całego ciała pacjenta wykonuje się w podwrocławskiej klinice Integrative Medical Center. Lekarze dobierają rodzaj terapii indywidualnie dla każdego pacjenta. Rozróżnia się:
- Hipertermię łagodną – polega na podniesieniu temperatury ciała od 37,5 do 38,5°C,
- Hipertermię umiarkowaną – podniesienie temperatury ciała od 38,5 do 40,5°C,
- Hipertermię wysoką – temperaturę podnosi się nawet do 42°C.
Do zabiegu wykorzystuje się promieniowanie podczerwone A z zastosowaniem filtrów wodnych. Całkowity czas zabiegu, łącznie z przygotowaniem i odpoczynkiem, wynosi ok. 2,5 do 3 godzin, natomiast czas nagrzewania dopierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Podczas zabiegu chory jest pod stałą opieką personelu medycznego.
Badania naukowe pokazują znaczący wzrost skuteczności leczenia nowotworów z wykorzystaniem hipertermii w porównaniu do leczenia standardowego. U chorych na raka pęcherza moczowego skuteczność zwiększyła się o 38%. Znaczny wzrost skuteczności zanotowano też u pacjentów z nowotworami piersi, skóry, tkanek miękkich, miednicy mniejszej, prostaty, odbytnicy i ściany klatki piersiowej.