Jak stać się bardziej kreatywnym?

Kreatywność to obecnie najbardziej pożądana cecha wśród pracowników. Zdolność do tworzenia nowatorskich pomysłów, nieszablonowe rozwiązania i bujną wyobraźnię docenia większość pracodawców. Niestety, presja czasu i codzienna rutyna nie sprzyjają rozwojowi kreatywności. Na szczęście jest kilka niezawodnych sposobów, które pozwalają zapobiec blokadzie twórczej.

Czytaj

Większość Polaków spędza czas przed telewizorem lub komputerem, nierzadko oglądając codziennie te same programy i magazyny. Zdecydowanie bardziej produktywne będzie jednak regularne czytanie. Dobór książki w głównej mierze zależy od upodobań, ale od czasu do czasu warto zamienić np. ulubiony kryminał na reportaż, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej na temat problemów współczesnego świata lub znanych postaci ze świata mediów i polityki. Kto wie, może w ten sposób powstanie inspiracja do najnowszego projektu? Alternatywą dla czytania może być także spędzanie czasu na rozwiązywaniu łamigłówek – pobudzają wyobraźnie, a do tego zmuszają do wysiłku intelektualnego. Podobnie jak gry planszowe, które dodatkowo są okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny lub znajomych.

Podróżuj

Nie ma lepszego sposobu na oderwanie się od codzienności jak wycieczki. Czasami wystarczy tylko jednodniowy wyjazd po poczuć się lepiej. Największą zaletą podróżowania jest jednak możliwość obcowania ze sztuką i kulturą oraz nowymi ludźmi. Kluczowe znaczenie ma wybór miejsca. Warto szukać nie tylko miast z szeroką bazą noclegową i dobrymi restauracjami, ale także z nowoczesnymi, interaktywnymi atrakcjami, np. https://historyland.pl/5-ciekawych-miejsc-krakowie. Wyjątkowo inspirująco działają także wyprawy zagranice, gdzie turyści mają okazję poznać zupełnie inne zwyczaje, a także dowiedzieć się więcej na temat tradycji i historii odwiedzanego regionu.

Nie przejmuj się krytyką

Do najczęstszych przyczyn blokady rozwoju kreatywności zalicza się ciągłą, niekonstruktywną krytykę. Problem ten zaczyna się już w wieku szkolnym. Większość rodziców wyjątkowo nerwowo reaguje na pierwsze niepowodzenia swoich dzieci w szkole, wytykając im nawet najmniejsze błędy. Niestety, ale ma to negatywny wpływ na późniejszą edukację, a nawet pracę. Dlatego, aby w pełni poczuć się dobrze i pracować nad rozbudzeniem wyobraźni nie należy każdej uwagi brać do siebie i spróbować wykształcić odporność na krytykę.

Pin It

Komentowanie zakończone.