Cykl wykładów o nieskończoności w środy w Koperniku

Nieskończoność będzie tematem przewodnim cyklu wykładów w Centrum Nauki Kopernik. Po rozważaniach o tym, czym właściwie jest nieskończoność, prowadzić będą słuchaczy wybitni naukowcy, artyści, filozofowie. Spotkania zaczynają się w środy o godz. 18. Wstęp wolny.

„Przez pięć środowych wieczorów nasza publiczność uczestniczyć będzie w różnorodnych wykładach i dyskusjach dotyczących zagadki nieskończoności. Omówimy wielorakie, nakładające się na siebie aspekty tej enigmatycznej kwestii: matematyczny, przyrodniczy, teologiczny, moralny, literacki, malarski” – zapowiada spotkania astrofizyk prof. Marek Abramowicz.

Podczas wieczorów z „Drogą do nieskończoności” zaplanowany jest przegląd aktualności ze świata nauki oraz po dwa wykłady. Przed wykładami i pomiędzy nimi gościom umili czas muzyka na żywo. Spotkania zaczynają się o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Uczeni, pisarze i artyści zmagają się, w gruncie rzeczy, z jednym, najważniejszym problemem – pytaniem o sens świata, sens naszego życia, sens czy bezsens umierania, wreszcie sens nieskończoności” – podsumowuje Abramowicz, mentor spotkań.

Pierwszy wykład zaplanowano na 10 października. Astrofizyk prof. Marek Abramowicz opowie o „Matematycznej teorii nieskończoności Georga Cantora”. Georg Cantor – jeden z najwybitniejszych matematyków w dziejach – stworzył teorię mnogości, czyli naukę o zbiorach, która jest obecnie podstawą matematyki.

Drugim gościem będzie prof. Aleksiej Szmielow, który poprowadzi wykład „Semantyka i pragmatyka nieskończoności”. Ten rosyjski kulturolog i teoretyk języka proponuje analizę funkcjonowania pojęcia nieskończoności w języku naturalnym. Wykład prowadzony będzie w języku rosyjskim, z równoczesnym tłumaczeniem na polski.

17 października wykład wygłosi astronom dr Stanisław Bajtlik („Świat w ziarenku piasku. O nieskończoności Wszechświata”) oraz genetyk prof. Ewa Bartnik („Nieśmiertelność”).

Na 24 października zaplanowane jest spotkanie z indolog prof. Joanną Jurewicz oraz fizykiem kwantowym prof. Pawłem Horodeckim.

7 listopada wykład wygłosi fizyk Krzysztof Meissner „Nieskończoność w fizyce” oraz filozof o. Tomasz Dostatni.

Ostatnie spotkanie zaplanowano na 14 listopada. Będzie wtedy można posłuchać wystąpienia dr Katji Sagersching oraz rozmowy prof. Marka Abramowicza i Artura Sporniaka.

Szczegóły na stronie CNK.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *