Na początku lat 90. w polskiej przestrzeni publicznej było zaledwie 91 bankomatów, a w portfelach Polaków jedynie 50 tys. kart płatniczych. W 2016 roku mieliśmy już ponad 22,5 tys. bankomatów i ponad 36 mln kart. Dzięki programowi Polska Bezgotówkowa systematycznie wzrasta liczba terminali płatniczych, które ułatwiają dokonywanie płatności bezgotówkowych.
W Polsce pierwsze konto internetowe zostało założone w Łodzi w 1998 roku. Po 18 latach, w 2016 roku, kont było już 31,5 mln. Cyfrowy pieniądz wciąż zdobywa popularność i… wypiera ten tradycyjny.
Szacuje się, że tradycyjne pieniądze w postaci monet i banknotów stanowią równowartość 7,6 biliona dolarów. Tymczasem pieniądze wirtualne, zgromadzone na kontach bankowych, lokatach, depozytach i rachunkach oszczędnościowych, mają wynosić w sumie ponad 90 bilionów dolarów. Pokrywa się to z innymi danymi, które mówią o tym, że pieniądze w postaci gotówki stanowią jedynie około 8 proc. kwoty krążącej w światowej gospodarce. Pozostała część, 92 proc., to pieniądz cyfrowy.
Konsumenci chętnie korzystają z możliwości dokonywania transakcji bezgotówkowych. W portfelach Polaków jest już blisko 40 mln kart płatniczych. To sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na terminale płatnicze.
Tymczasem w wielu miejscach wciąż nie można posługiwać się kartą płatniczą. Informacja o treści „płatność tylko gotówką” wciąż widoczna jest w wielu warzywniakach, na bazarach, w niewielkich sklepach np. metalowych lub w pasmanteriach, a także w salonach fryzjersko-kosmetycznych i gabinetach rehabilitacyjnych. Nie zawsze można też zapłacić kartą płatniczą w automacie z napojami i przekąskami oraz w firmach przewozowych.
Naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom konsumentów wychodzi fundacja Polska Bezgotówkowa, która uruchomiła program o tej samej nazwie. W jego ramach mali i średni przedsiębiorcy mogą otrzymać do trzech darmowych terminali płatniczych i przez 12 miesięcy zwolnieni są z ponoszenia opłat za obsługę urządzeń.
By wziąć udział w programie należy wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać odpowiedni terminal płatniczy, wypełnić zgłoszenie, przejść weryfikację i… czekać na dostawę sprzętu kurierem. Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie https://bezgotowki.pl/o-programie/.
Udostępnienie terminali płatniczych przynosi korzyści klientom i przedsiębiorcom. Płatności bezgotówkowe dają komfort konsumentom, którzy podczas zakupów nie czują się ograniczeni ilością gotówki w portfelu, a także bezpieczeństwo przedsiębiorcom, którzy nie narażają się na kradzież gotówki czy przyjęcie fałszywych banknotów.
Popularność płatności bez gotówki wciąż rośnie. Według danych Europejskiego Banku Centralnego, w 2015 roku Europejczycy wykonali ponad 112 miliardów płatności bez gotówki, a w kolejnym roku o 8,5 proc. więcej, czyli… 122 miliardów transakcji.