Chwila wytchnienia ze świecami sojowymi

Jak powstały świece naturalne?

Kontakt ludzkości z produktami pszczelimi jest znacznie starszy, niż początkowo wydawało się badaczom historycznym. Współczesne odkrycia i badania datują przetrwałe do naszych czasów pozostałości po naszych przodkach, na których wykryto ślady wosku, na co najmniej 9 tysięcy lat. Po opracowaniu specjalnej metody, która pozwalała wykryć cząstki wosku pszczelego, przebadano około 6400 fragmentów neolitycznych naczyń w rejonach Europy, w części Bliskiego Wschodu oraz w północnej Afryce.

Najstarsze ślady obecności wosku pochodzą z VII tysiąclecia p.n.e. Odkryto je w azjatyckiej części tureckiej Anatolii. Pszczele produkty odnaleziono także w północnej części Afryki. Korzystali z nich neolityczni pasterze. Podobne ślady znaleziono też w Środkowej Europie, na terenie dzisiejszej Austrii, Niemiec na stanowiskach związanych z kulturami neolitycznymi.

W Polce znaleziska pozostałości wosku pochodzą ze stanowisk wczesno neolitycznych. Datowane są na drugą połowę VI tysiąclecia p.n.e. To właśnie w tym czasie miały początek na ziemiach polskich zjawiska związane z wykorzystywaniem przez ludzi miodu i wosku pszczelego. Wg dzisiejszego stanu wiedzy. Wydaje się, że wykorzystywanie przez ludzi wosku w neolicie nie miało nic wspólnego z dzisiejszymi zastosowaniami rytualnymi, kosmetycznymi czy medycznymi. W każdym razie jest to mało prawdopodobne. Wosk raczej miał zastosowanie technologiczno – użytkowe.

Wosk pszczeli znany jest zatem od bardzo dawna. W świetle powyższych badań nie wiadomo, kiedy zaczęto go stosować do tworzenia świec. Wynalezienie świecy mogło nastąpić również we wcześniejszym czasie niż się obecnie przypuszcza. Znajomość świecy datuje się dzisiaj przynajmniej na 3 tysiące lat.

Świece z wosku pszczelego lub świece sojowe

Świece z wosku naturalnego towarzyszą nam zatem od tysiącleci. Rozświetlały w tym czasie mroki nocy, wykorzystywane były do religijnych rytuałów, do oświetlania komnat, izb, korytarzy i podziemi, naw i ołtarzy kościołów. Ponieważ wosk pozyskiwano z pszczelego ula, co było zawsze trudne i wiązało się z niebezpieczeństwem, był to towar drogi i luksusowy. Dzieje się tak do dzisiejszego dnia. Dodatkowym czynnikiem, jaki wpływał i wpływa nadal na jego cenę, są możliwości produkcyjne pszczół. W czasie jednego sezonu, pszczela rodzina może wyprodukować zaledwie 2-3 kg wosku. Nie zapominajmy, że nie można pszczołom zabrać całości wosku, ponieważ jest on niezbędny do ich przeżycia. Pomaga przetrwać młodym i dorosłym pszczołom, zabezpiecza larwy i zapasy miodu, a także uszczelnia ul.

Świece z wosku naturalnego (np.: świece sojowe) charakteryzują się długim czasem palenia. Palą się najdłużej, w porównaniu z innymi świecami, obecnymi na rynku. Są całkowicie naturalne i ekologiczne. Ulegają całkowitej biodegradacji. Nie dymią. Wydzielają delikatny kwiatowy zapach, jeśli nie dodaje się do nich innych aromatów. W postaci niebarwionej, posiadają delikatny żółtawy kolor. Podczas palenia nie uwalniają do otoczenia toksycznych substancji.

Na wszelkie okazje, takie, jak święta, uroczystości, rocznice, chrzciny i komunie, świece z wosku naturalnego są doskonałym wyborem. Mogą być ozdobą stołów, ław, stolików i sekretarzyków. Piękne są także modele ozdobne świec wykonanych z wosku naturalnego. Można nimi ozdobić każdy rodzaj wnętrza. Świece takie to także niebagatelny pomysł na prezent, szczególnie dlatego, że produkowane są nie tylko w klasycznych, ale także w różnych fantazyjnych kształtach.

Pin It

Komentowanie zakończone.