Blisko 40 mln zł otrzyma 15 konsorcjów naukowych na projekty służące rozwojowi technologii budowy oraz remontu dróg i poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Program „Rozwój Innowacji Drogowych” prowadzą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Wsparciem otrzymają m.in. prace nad nowymi znakami drogowymi przy wykorzystaniu wiedzy psychologicznej; poszukiwania nowoczesnych metod badawczych właściwości podłoża gruntowego czy badania reaktywności alkalicznej kruszyw wykorzystywanych w nawierzchniach. Naukowcy zbadają także wpływ treści, umiejscowienia i sposobu prezentacji reklam na bezpieczeństwo kierowców.
„Prawdziwa innowacja to taka, która znajduje zastosowanie w praktyce i przyczynia się do rozwoju danego sektora gospodarczego. Wyłonione w tym konkursie projekty badawczo-rozwojowe mają szczególny wymiar, bowiem wypracowane technologie mogą nie tylko przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego przemysłu drogowego na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim są w stanie znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach” – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.
Jak podkreśla Łukasz Lendner – zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – innowacyjne rozwiązania mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego całego kraju. „Rzadsze remonty nawierzchni to oszczędność dla skarbu państwa (…). Lepsze oznakowanie i możliwości utrzymania dróg na wyższym poziomie oraz, co ważne, efektywniejsze zarządzanie ruchem wspierają zarówno płynność ruchu, jak i poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego” – mówi Lendner.
Przedsięwzięcie „Rozwój Innowacji Drogowych” jest efektem umowy podpisanej w 2014 roku, w której NCBR i GDDKiA zobowiązały się do wspólnego finansowania projektów B+R, przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, efektywności systemu zarządzania ruchem, a także opracowania optymalnych norm i standardów planowania, projektowania, technologii oraz budowy i eksploatacji dróg w Polsce. Dzięki dofinansowanym projektom możliwe będzie wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, które posłużą zarządcom dróg, przedsiębiorcom oraz biurom projektowym w unowocześnieniu infrastruktury drogowej w Polsce.