Seniorzy, którzy regularnie grają w golfa, mają znacznie niższe ryzyko zgonu. Sport ten może korzystnie działać poprzez ruch na świeżym powietrzu, przebywanie w niezanieczyszczonym otoczeniu, rywalizację, relaks i kontakty społeczne.
Starszym osobom, które szukają dla siebie odpowiedniego sportu, naukowcy z University of Missouri polecają golf.
Obecnie w golfa gra ok. 25 mln Amerykanów – podają naukowcy. Ze względu na łatwo kontrolowane tempo gry i prospołeczną naturę, ludzie często czują motywację do grania nawet w późnym wieku czy po udarze lub zawale.
„Nasze badanie jest prawdopodobnie pierwszym tego rodzaju – sprawdza długofalowe korzyści płynące z gry w golfa, jednego z najpopularniejszych sportów wśród starszych osób w wielu krajach” – mówi główny autor projektu dr Adnan Qureshi.
„Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla Amerykanów przygotowane przez Departament Zdrowia i Usług Społecznych nie uwzględniają jeszcze golfa na swojej liście rekomendowanych rodzajów sportu. Mamy nadzieję, że nasze wyniki pomogą rozszerzyć dostępne opcje i włączyć do nich golf” – podkreśla badacz.
Jego zespół przeanalizował dane na temat prawie 6 tys. osób w wieku 65 lat i więcej, którzy w latach 1989-1999, co roku przechodzili dokładne badania medyczne i co pół roku kontaktowali się z lekarzem. Po tym okresie kontaktowano się z nimi i pytano o ewentualny zawał lub udar.
Osoby, które grały w golfa co najmniej raz w miesiącu zostały przez naukowców uznane za regularnych graczy. W badanej grupie (średnia wieku 72 lata) było 384 golfistów. Porównanie śmiertelności pokazało, że mieli oni znacząco mniejsze ryzyko zgonu w stosunku do pozostałych (15,1 proc. vs 24,6 proc.).
„Spacery czy mało intensywny jogging mogą być podobnie działającymi sportami, ale brakuje im ekscytacji związanej z rywalizacją obecną w golfie” – zwraca uwagę dr Qureshi.
„Regularne ćwiczenia, przebywanie w mniej zanieczyszczonym środowisku i społeczne interakcje, które oferuje golf to czynniki korzystne dla zdrowia. Kolejna zaleta jest taka, że uprawiać golf mogą starsze osoby, w przeciwieństwie do bardziej męczących sportów, takich jak futbol, boks, czy tenis. Dodatkowe pozytywne aspekty to zmniejszanie stresu i relaks, w których golf wydaje się wypadać lepiej, niż inne sporty” – podkreśla naukowiec.
Choć autorzy badania nie zanotowali mniejszego ryzyka wystąpienia udaru czy zawału w tej grupie, to w kolejnych pracach chcą dowiedzieć się, jak golf wpływa na ryzyko innych zaburzeń zdrowia.
Zamierzają także sprawdzić jego wpływ, zależnie od płci i rasy.
Więcej informacji na stronie:https://newsroom.heart.org/news/golfing-regularly-could-be-a-hole-in-one-for-older-adults-health?preview=6835
(PAP)