Otwarte wykłady o wpływie technologii na mózg – 7 kwietnia

Wpływ nowoczesnych technologii na mózg będzie tematem 7. edycji szczecińskiego Dnia Mózgu. Wykłady otwarte poprowadzą m.in. neurolodzy, psychiatrzy, a także fizyk i językoznawca.

„Chcemy o mózgu mówić w jak najszerszym gronie słuchaczy, nie tylko specjalistów. Stąd formuła, która wymaga od wykładowców, by przygotowywali zrozumiałe wykłady” – powiedział PAP jeden z organizatorów Dnia Mózgu dr hab. n. med. Andrzej Potemkowski, neurolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodał, że na widowni zasiadają zwykle lekarze, studenci medycyny, ale też słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku, a także uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Jak podkreślił organizator konferencji, w tym roku zmieniła się nieco jej tematyka. „Poprzednie konferencje były bardziej ukierunkowane na procesy starzenia mózgu, w ubiegłym roku mówiliśmy o mózgu dziecka, a w tym roku mówimy o wpływie technologii na mózg” – powiedział Potemkowski. Zaznaczył, że wynika to z kontrowersji, które pojawiły się wokół tego tematu.

„Widzimy wiele zagrożeń, szczególnie w wyniku korzystania z nowych technologii w nadmiarze przez dzieci i młodzież; widać szereg uzależnień” – powiedział neurolog. Podkreślił, że choć dostrzegalne są wspierające mózg funkcje technologii, które służą robotyce, telegeriatrii czy telemedycynie, widać też zanik komunikacji międzyludzkiej.

„Widzimy to choćby u dzieci. W wielu domach telefony czy tablety powodują, że rodzice są zadowoleni, bo dzieci nie krzyczą, nie skaczą, nie nagabują dorosłych. Ale to budzi wiele obaw, szczególnie o uzależnienie od internetu, dlatego też chcemy o tym mówić” – powiedział organizator.

Konferencja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, ale – jak zaznaczył Andrzej Potemkowski – uczestnicy nie muszą się obawiać, że zabraknie miejsc, ponieważ przygotowana będzie „rezerwowa” sala wykładowa, w której transmitowana będzie konferencja. „Słuchacze mogą tam zapoznawać się z wystąpieniami w nieco mniej formalnej atmosferze, popijając herbatę, jedząc przekąski, czasem nawet w pozycji półleżącej, jest to alternatywa dla sali wykładowej” – wyjaśnił neurolog.

Wśród zaproszonych gości są m.in. psychiatrzy, neurolodzy, neurochirurdzy, a także fizyk, prof. Włodzisław Duch. Konferencję otworzy wykład językoznawcy, prof. Jerzego Bralczyka „Technologia, innowacja, nowoczesność w języku polskim”.

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, należy je zgłosić przez formularz na stronie internetowej dzienmozguszczecin.pl – tam też zamieszczony został program wykładów.

Międzyuczelniania Konferencja – Dzień Mózgu „Mózg pod presją współczesności – technologie – pomoc czy zagrożenie” odbędzie się 7 kwietnia w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

Pin It

Komentowanie zakończone.