Jak wskazują badania ponad połowa mężczyzn oraz 1/3 kobiet zdradza swoich partnerów. Badania wykonane przez znane ośrodki badawcze możemy traktować jako rzetelne, ale czy będąc w udanym związku mamy się czego bać? Zapraszam do artykułu.
Statystyki nie kłamią?
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziła w 2013 r. badanie, z którego wynika, że 52% Polaków zdradziło swoją partnerkę, a 33% Polek zdradziło swojego partnera. Jest to dużo biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych badań, które opierały się na deklaracji osoby ankietowanej, co w mniejszym lub większym stopniu wpływało na rzetelność odpowiedzi. Psychologowie niejednokrotnie udowadniali jak ważne jest zachowanie pozytywnego wyobrażenia o naszej osobie.
CBOS świadomy tego błędu, wykonał badanie, w którym zminimalizował niedogodności wynikające z przyznania się do bycia nieuczciwym. Zastosowano tzw. „technikę losowej odpowiedzi” (randomized response technique), a efekty okazały się szokujące. Do niewierności przyznało się ogółem 42% Polaków.
Wcześniejsze badania mówiły o zdradzie na poziomie 14%, a do zdrady przyznawało się zaledwie 7% pań. Jak twierdzą socjologowie, statystyki z roku na rok się zwiększają, co jest wynikiem przemian cywilizacyjnych. Zapytano badanych, którzy zdradzili, o to czy o niewierności dowiedział się stały partner. 27% odpowiedziało pozytywnie. 73% Polaków nie dowiedziało się o zdradzie.
Czy przed tym nie można uciec?
Jak dziś wiadomo (detektyw-sektor.pl/dlaczego-zdradzamy/) zdrady powstają niekiedy z oczywistych przyczyn, jak np. brak zainteresowania ze strony partnera, chęć rewanżu, brak umiejętności powiedzenia asertywnie „nie”. Czasem jednak sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Specjaliści zazwyczaj doradzają, że warto zdystansować się od problemu, a mówiąc precyzyjnie – czasem wystarczy porozmawiać z osobą trzecią. Wiadome jest, że trwając w relacji o silnym ładunku emocjonalnym nie zawsze chodzi o tą dodatnią wartość. Trudno jest nam ocenić rzeczywistość obiektywnie, dlatego prosty proces rozmowy z osobą (nie tylko psychologiem), która w żaden sposób nie jest powiązana z incydentem, pomoże nam nakreślić sprawę szerzej. Niekiedy okazuje się, że sam fakt opowiedzenia całej historii uzmysłowi rozwiązania nie tylko naszemu rozmówcy, ale i również nam samym. Raptem zarządzanie sobą w tak trudnej sytuacji, które wydawało się nam nieosiągalne, okazuje się proste i dostępne.
Coaching Par – czy to działa?
Często, określane mianem desperackim, pójście do specjalisty jest bardzo skuteczne, a w szczególności, gdy na wizytę umówimy się z drugą połówką. Mogą to być specjalne placówki psychoterapeutyczne lub też placówki coachingowe, które w swojej ofercie posiadają takie rozwiązania jak coaching dla par.
Jak twierdzą sami coachowie (intouch.edu.pl), czasem warto zatroszczyć się o swój związek nawet w charakterze profilaktycznym. Przecież, kto powiedział, że okres randkowania musi być tylko na początku. Być może warto ją zaskoczyć piękną różą, on może się zachwycić wspaniałą kolacją niespodzianką, można również zorganizować wyjazd w teren nieznany, gdzie połączeni wspólną przygodą zaczniecie odkrywać się na nowo.