Logopedia dla dorosłych, kiedy udać się na wizytę?

Wizyta u logopedy najczęściej kojarzy się z terapią dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że do tego specjalisty mogą zwrócić się osoby w każdym wieku – również dorośli. Pozostaje jednak pytanie – kiedy należy udać się na wizytę będąc dorosłym? I co najważniejsze – na czym polega taka forma terapii?

Kiedy warto zacząć myśleć o wizycie?

Logopedia dla dorosłych pomaga walczyć o siebie i dążyć do samorozwoju, nawet jeżeli nie jest się już dzieckiem. Taka terapia nie różni się jednak bardzo od tej przeznaczonej dla młodszych. Niemalże każdy zna osobę, która ma problem z wymową określonej głoski albo sepleni. Nie jest to powód do wstydu, jednak czasami dorośli tak uważają. Najważniejsze jest aby mieć świadomość że taki problem istnieje, a wtedy często pojawia się chęć zmiany obecnego stanu rzeczy. Często dorośli udają się do logopedy w związku z sytuacją zawodową. Dzieje się tak, ponieważ problemy w wymowie uniemożliwiają im pracę w ich wymarzonym zawodzie. Jeżeli z wadą wymowy nie walczyło się w okresie chodzenia do szkoły podstawowej, prawdopodobnie została ona problemem na lata. Często w dorosłym życiu sposób komunikowania się staje się wizytówką. Wtedy problem robi się coraz bardziej poważny i widoczny. Oczywiście powody odwiedzenia logopedy mogą być różne. Najważniejsze jest, aby nie ulegać stereotypom i w razie potrzeby w porę udać się do specjalisty.

Jak wygląda terapia u logopedy?

Podobnie jak w przypadku terapii dziecięcej – składa się ona z ćwiczeń oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych. W przypadku pracy ze starszym pacjentem jest jednak dużo łatwiej. Taka osoba ma już świadomość swojego problemu i chce z nim walczyć. Dodatkowo wykonuje polecenia dużo szybciej, gdyż ma większą motywację i zupełnie inną świadomość językową niż małe dziecko. Brak wizyty u logopedy we wczesnych latach życia niekoniecznie zwiastuje mnóstwo długich wizyt u specjalisty. Wiele w tym przypadku zależy od samozaparcia pacjenta, co wpływa na długość terapii. Wiadomo że dorosły nie trafia do gabinetu logopedy przez przypadek – jest świadomy zmian i do tego dąży.

W jakich przypadkach należy się zgłosić do logopedy?

Oprócz indywidualnego zapotrzebowania każdej osoby, istnieje szereg przypadków, w których warto rozważyć wizytę u tego specjalisty niemalże od razu. Przede wszystkim jest to problem z wystąpieniami publicznymi. Często zdarza się, że w takich sytuacjach pojawia się trema i drżący głos. Inny przypadek to stwierdzona wada zgryzu, co może być źródłem problemu. Warto też zwrócić uwagę, na to co mówią inne osoby. Jeżeli ktoś zauważa nasz problem, to zazwyczaj oznacza, iż wada wymowy staje się widoczna w codziennym życiu. Zamiast uważać to za powód do wstydu, należy potraktować to jako znak, aby udać się na terapię logopedyczną. Tak samo w przypadku kiedy sami zauważamy swój problem i zaczyna nam zależeć na tym, aby poprawić swoją dykcję.

Terapia logopedyczna dla dorosłych jest dostępna niemalże w każdym mieście. Specjaliści podchodzą do dorosłego pacjenta z dokładnie takim samym profesjonalizmem jak do dziecka. Pomaga ona rozwiązać wiele problemów z mową, dykcją i nie tylko. Kiedy zaczynamy dostrzegać problem, zawsze warto jest się zgłosić i dać sobie szansę na komfortowe życie.

Pin It

Komentowanie zakończone.