Stomatolog – na czym dokładnie polega jego praca?

Stomatologia stanowi jeden z działów medycyny, w zakresie którego mieszczą się diagnozowanie i leczenie schorzeń związanych z zębami oraz jamą ustną. Czym jednak dokładnie zajmuje się lekarz stomatolog i jakie specjalizacje można wyróżnić w jego zawodzie? Zachęcamy do poznania odpowiedzi na niniejsze pytania w naszym poniższym artykule.

Specyfika pracy stomatologa

Ból zęba lub konieczność założenia plomby to nie jedyne powody, dla których należy niezwłocznie odwiedzić gabinet stomatologiczny. Chociaż za najpopularniejszy dział uznawana jest stomatologia zachowawcza, warto wiedzieć, że jest to rozległy dział medycyny, w związku z czym obejmuje różnorodne specjalizacje. Zaliczają się do nich między innymi chirurgia stomatologiczna lub szczękowo-twarzowa, protetyka czy też pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca. Kolejną ze specjalizacji jest ortodoncja – lekarz z tą specjalizacją zajmuje się korektą wad zgryzu pacjentów. W przypadku chorób przyzębia lub błony śluzowej jamy ustnej, najlepiej natomiast udać się do periodontologa.

Schorzenia diagnozowane przez dentystę

Oprócz popularnych schorzeń, będących częstymi przypadkami w dziedzinie stomatologii, lekarz dentysta może zajmować się również leczeniem poważniejszych chorób oraz wykonywać zabiegi chirurgiczne. Zaliczają się do nich między innymi choroby przyzębia, stany zapalne dziąseł czy nowotwory jamy ustnej. Wszelkiego rodzaju inwazyjne zabiegi wykonywane są przez chirurga stomatologicznego oraz chirurga szczękowo-twarzowego, w zakresie którego mieści się leczenie operacyjne pacjentów z chorobami twarzy, jamy ustnej, a także kostnego układu twarzoczaszki.

Badania, które wykonuje stomatolog

Leczenie stomatologiczne obejmuje również diagnostykę, która oparta jest na różnego rodzaju badaniach. Zaliczają się do nich przede wszystkim szczegółowy wywiad lekarski przeprowadzony z pacjentem, a także ocena stanu jamy ustnej i uzębienia przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Udając się do lekarza dentysty można również wykonać badanie rentgenowskie pojedynczego zęba oraz pantomogram, czyli panoramiczny obraz całego uzębienia. Dzięki badaniu RTG możliwe jest wykrycie niewidocznych gołym okiem zmian chorobowych, co stanowi pierwszy i niezbędny etap poprzedzający leczenie kanałowe bądź zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego

W przeciwieństwie do metod leczenia, jakie były standardem jeszcze kilkadziesiąt lat temu, obecnie wykorzystywane techniki są nie tylko skuteczniejsze, ale i znacznie bardziej komfortowe dla pacjentów. Dobór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby zdiagnozowanej u danego pacjenta. Dzięki szczegółowej diagnozie przeprowadzanej przez lekarzy stomatologów możliwe jest następnie właściwe leczenie zębów lub schorzeń jamy ustnej.

Mimo zaawansowanych metod stosowanych przez lekarzy dentystów, nie każda z nich jest komfortowa – z tego też względu należy pamiętać o profilaktyce, czyli codziennym dbaniu o higienę jamy ustnej oraz regularnych wizytach kontrolnych, dzięki którym możliwe będzie szybkie i często całkiem bezbolesne podjęcie właściwego leczenia. Warto zdecydować się ponadto na systematyczne usuwanie kamienia i nazębnego czy fluoryzacja zębów, które pozwolą skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy.

Niezwykle istotne jest również miejsce, w którym odbywać się będą kontrole oraz ewentualne leczenie. Najrozsądniejszym wyborem będzie nowoczesny gabinet stomatologiczny wyposażony w wysokiej jakości sprzęt medyczny, który znajdą Państwo między innymi pod adresem https://www.emdent.pl/. Wybrane miejsce gwarantujące kompleksowe podejście sprawi, że dbanie o zdrowy i piękny uśmiech stanie się czymś znacznie więcej, niż tylko koniecznym obowiązkiem.

Pin It

Komentowanie zakończone.