Wybory prezydenckie – deklarowany udział i poparcie dla kandydatów

Na przełomie maja i czerwca, kiedy dokładny termin wyborów prezydenckich zdecydowanej większości ankietowanych nie był jeszcze znany, aż 84% z nich zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach prezydenta, z czego 72% stwierdziło, iż na pewno weźmie w nich udział.

Faworytem tych wyborów jest urzędujący Prezydent Andrzej Duda, którego chce poprzeć 48,6% zamierzających w nich głosować. Biorąc pod uwagę margines błędu, z prawdopodobieństwem 95% można stwierdzić, iż gdyby wybory odbywały się w momencie realizacji badania, Andrzej Duda uzyskałby wynik mieszczący się w przedziale od 45,6% do 51,5%, co oznacza, iż nie została rozstrzygnięta kwestia, czy do wyłonienia głowy państwa będzie potrzebna druga tura wyborów.

Najpoważniejszym kontrkandydatem Andrzeja Dudy w tych wyborach stał się Rafał Trzaskowski, który wszedł do gry zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem badania i uzyskał w nim poparcie 16,2% badanych.

Badanie CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” (359) przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie losowej pełnoletnich mieszkańców Polski w ramach procedury mixed-mode.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *