Minister nauki do rektorów: będę zmierzał do wzrostu znaczenia nauki polskiej na świecie

Będę konsekwentnie zmierzać do wzrostu znaczenia nauki polskiej na arenie międzynarodowej oraz do dalszego efektywnego rozwoju synergii nauki i gospodarki, realizując ideę „rozwój przez naukę”- napisał w liście do rektorów i dyrektorów instytutów szef MNiSW Wojciech Murdzek.

W środę na stronie MNiSW opublikowano list ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka skierowany do rektorów uczelni i dyrektorów instytutów, w którym wita on członków wspólnoty akademickiej i zarysowuje priorytety swojej kadencji. Murdzek został nominowany na to stanowisko w połowie kwietnia po dymisji złożonej przez Jarosława Gowina.

„Witam się z Państwem w nietypowych warunkach bardzo trudnego dla nas wszystkich czasu pandemii. Kiedy tylko sytuacja na to pozwoli, będę chciał sukcesywnie spotykać się z Państwem osobiście i mam nadzieję, że nastąpi to już niedługo” – napisał Murdzek. Minister przyznał, że podobnie jak gospodarka, służba zdrowia, oświata czy wiele innych obszarów naszego życia, także polskie uczelnie oraz instytucje naukowe zmagają się dziś z licznymi niedogodnościami oraz poczuciem niepewności.

„Ta sytuacja wymaga od nas działania przemyślanego i skutecznego, aby możliwie jak najszybciej powrócić do normalności oraz na ścieżkę dalszego rozwoju. To zadanie będzie dla mnie w najbliższym czasie absolutnym priorytetem i dołożę wszelkich starań, aby polska nauka poradziła sobie z tym jak najlepiej” – podkreślił.

Murdzek napisał, że pozostaje do dyspozycji rektorów i dyrektorów instytutów i zadeklarował gotowość do wsłuchiwania się w ich opinie.

„Jestem otwarty na wartościowe inicjatywy, uwagi i sugestie. Będę konsekwentnie zmierzać do wzrostu znaczenia nauki polskiej na arenie międzynarodowej oraz do dalszego efektywnego rozwoju synergii nauki i gospodarki, realizując ideę +rozwój przez naukę+” – zadeklarował.

Murdzek podziękował naukowcom, którzy bezpośrednio angażują się w projekty służące walce z COVID-19. Wyraził przekonanie, że pomysły i osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin istotnie przyczynią się do wyjścia z kryzysu. „Konkretne wdrożenia i aktywna współpraca z polskimi firmami mogą uratować wiele miejsc pracy i ożywić naszą gospodarkę” – zaznaczył.

Nowy szef resortu nauki z radością – jak pisze – przyjął fakt, że polskie uczelnie nieprzerwanie prowadzą proces kształcenia studentów. Od 12 marca ze względu na zagrożenie koronawirusem MNiSW zawiesiło zajęcia odbywające się w murach uczelni, ale nauka przeniosła się w tryb zdalny.

„Mimo wielu ograniczeń, często pracując zdalnie, utrzymujemy funkcjonowanie naszych uczelni i instytutów. Nadal też wdrażamy kolejne elementy reformy nauki i szkolnictwa wyższego. Jesteśmy świadomi, że te zmiany muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji” – przyznał Murdzek.

Szef MNiSW przypomniał, że zbliża się setna rocznica urodzin Jana Pawła II, która przypada 18 maja. Na pamiątkę tych urodzin rok 2020 – uchwałami Sejmu i Senatu RP – został ustanowiony „Rokiem Świętego Jana Pawła II”.

„Wśród wielu wiekopomnych dokonań Ojca Świętego dla Polski, Kościoła i Świata dostrzegamy również Jego zasługi dla nauki. Znakomite encykliki, listy i przemówienia Jana Pawła II zawierały wiele kwestii odnoszących się do środowiska naukowego. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci wezwania do zachowywania wierności akademickim ideałom, a także liczne przedsięwzięcia służące budowaniu wzajemnego poszanowania oraz twórczej współpracy naukowców reprezentujących różne poglądy” – podkreślił Murdzek. Jednocześnie zachęcił wspólnotę akademicką do tego, aby rozważyła uhonorowanie setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, „w miarę możliwości, jakie istnieją w obecnej sytuacji epidemicznej”. (PAP)

szz/ zan/

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.