Jak wybrać dobrego dietetyka?

Dietetyk to osoba, która posiada wykształcenie z zakresu dietetyki oraz niezbędną wiedzę związaną z żywieniem człowieka. Z jego usług korzystamy wtedy, gdy chcemy rozpocząć odchudzanie i przejść na zdrową dietę.

  1. Gdzie szukać dietetyka?
  2. Po czym rozpoznać dobrego dietetyka?
  3. Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Zobaczmy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego dietetyka oraz jak się przygotować do pierwszej wizyty.

Gdzie szukać dietetyka?

W Polsce możemy znaleźć wielu specjalistów, którzy oferują swoje usługi związane z pomocą w doborze diety. Dlatego też wybór odpowiedniej osoby nie jest wcale łatwy. Z każdym rokiem powstaje coraz więcej poradni dietetycznych, prywatnych gabinetów oraz centrów zdrowego odżywiania.

Znalezienie dietetyka nie jest zbyt trudne, szczególnie w dobie Internetu. Można skorzystać z wyszukiwarek internetowych, portali, w których znajdziemy informacje o poszczególnych lekarzach lub też z serwisów społecznościowych. Warto skorzystać z opinii osób, które już skorzystały z usług danego lekarza, by dowiedzieć się, czego możemy się spodziewać. Dobrze jest sprawdzić, czy dietetyk posiada własną stronę internetową oraz jakie informacje na niej znajdziemy. Przykładowo wchodząc na stronę https://www.dietetykwszczecinie.pl, znajdziemy szczegółowy cennik oraz wykaz usług, które świadczy dietetyk Jakub Piotrowski.

Po czym rozpoznać dobrego dietetyka?

Aby ułatwić sobie to ciężkie zadanie, jakim jest wybór odpowiedniego dietetyka, dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przede wszystkim musimy się upewnić, czy specjalista, do którego planujemy się wybrać posiada wyższe wykształcenie z dietetyki, czy jedynie kursy i szkolenia. Najlepiej zdecydować się na konsultację u osoby, która posiada niezbędną wiedzę z zakresu anatomii, medycyny, psychologii oraz biochemii, a żadna dieta nie jest mu obca.

Kolejną ważną kwestią jest to, w jaki sposób przebiega wizyta. Dobry dietetyk powinien przeprowadzić dokładny wywiad ze swoim pacjentem, by poznać dotychczasowy sposób jego odżywiania, tryb życia oraz ewentualne choroby. Tylko na tej podstawie może ułożyć dietę, która będzie pomocna w procesie, jakim jest odchudzanie. Musimy jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana dieta powinna być ułożona w sposób indywidualny, dopasowany do preferencji żywieniowych oraz potrzeb pacjenta. Dietetyk Jakub Piotrowski uwzględnia wszystkie niezbędne czynniki podczas tworzenia diety, dzięki czemu mamy pewność, że nie będzie monotonna, a przestrzeganie jej nie będzie trudnym wyzwaniem.

Ciekawym rozwiązaniem może być konsultacja on-line, dlatego warto się upewnić, czy dany lekarz ma ją w swojej ofercie. Jest to dobre wyjście dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą stawić się na umówioną wizytę, a bardzo im zależy na kolejnym spotkaniu.

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Z konsultacji u dietetyka może skorzystać każdy, nie potrzebujemy do tego skierowania. Najczęściej zgłaszają się do niego osoby, które mają problemy z otyłością i nadwagą, cierpią na różnego rodzaju choroby lub też chcą przejść na zdrowy tryb życia. Częstymi klientami są również sportowcy, którzy chcą dostosować swoją dietę do regularnych treningów.

Konsultacja dietetyczna rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego dietetyk próbuje uzyskać niezbędne informacje. Powinien dowiedzieć się, jaki jest zawód pacjenta, jak wygląda jego dotychczasowe żywienie oraz jaki jest aktualny stan zdrowia. Może poprosić o wyniki badań krwi. Kolejnym etapem spotkania są dokładne pomiary wagi oraz analiza składu ciała. Na tej podstawie dietetyk może uświadomić pacjentowi, jakie błędy żywieniowe popełnia oraz czego powinien unikać w swojej codziennej diecie. Może również przygotować dokładny jadłospis na określony czas, a także zlecić dodatkowe, niezbędne badania. Na koniec wyznacza termin kolejnej wizyty.

Pin It

2 komentarze do wpisu “Jak wybrać dobrego dietetyka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *