Czy studentom opłaca się publikować artykuły naukowe?

Wielu osób podczas studiów zastanawia się po co istnieją czasopisma naukowe i dlaczego ktoś miałby chcieć tam publikować swoje teksty. Bardzo często dochodzą do wniosku, że chodzi tutaj jedynie o zapewnienie miejsca do publikowania dla kadry akademickiej.

Jest to prawda, lecz tak szczęśliwie się składa, że niecała. Uczelni opłaca się prowadzić czasopismo i kadrze opłaca się tam publikować. Szkoda tracić czas na wyjaśnianie w jaki sposób, nie to jest teraz istotne. Niektórzy oburzają się na ten stan rzeczy, twierdząc że czasopisma są miejscem wymiany myśli pomiędzy naukowcami. Niewątpliwie mają oni rację, lecz socjologia jest nauką, która zajmuje się tym co jest, nie tym co być powinno.

Zmierzam do tego, że publikowanie jest również opłacalne dla studentów. Szczególnie dla tych, którzy myślą o kontynuowaniu kariery naukowej i pragną dostać się na studia doktoranckie.

Być może jeszcze tego nie wiesz, ale jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną na takie studia, jest więcej niż pewne, że zostaniesz zapytany o swoje dotychczasowe publikacje. Niewielu studentów może się nimi pochwalić, więc jeśli należysz do tego szacownego grona, działa to na Twoją korzyść.

Opublikowanie tekstu, nawet w czasopiśmie niepunktowanym czy czasopiśmie internetowym, jest lepsze niż nie opublikowanie go wcale. Komisja rekrutacyjna z pewnością doceni Twój wysiłek.

Część studentów, która brała udział w projektach naukowych, wie także jak istotne jest posiadanie publikacji w przypadku ubiegania się o środki finansowe. Obecnie badania społeczne można finansować z coraz większej ilości źródeł. Prawie wszędzie jednak pada pytanie o to czy osoba wnioskująca (i jej zespół) posiada na swoim koncie jakieś artykuły naukowe. Otrzymuje się za to punkty, które mają wpływ na to czy projekt wygra i zostanie dofinansowany.

Jeśli już zdecydujesz się napisać i opublikować tekst, pojawia się problemem o czym napisać, jaki temat wybrać, jak zebrać materiał i połączyć to w sensowną całość. Jako osoba, która pisze lub już napisała pracę licencjacką/magisterską stoisz na dobrej pozycji. Możesz napisać artykuł do czasopisma dotyczący zagadnienia poruszanego w tej właśnie pracy.

Co więcej, nie musi to być jeden artykuł. Praca dyplomowa jest zazwyczaj dość obszerna i wystarczy, aby na jej podstawie napisać parę interesujących tekstów. Prawdopodobnie nie zostanie ona opublikowana przez uczelnię, ani przez Ciebie, więc właśnie poprzez artykuły, masz szansę zaprezentować swoje ustalenia szerszej widowni.

Nie bój się krytyki, przezwycięż lenistwo. Nawet jak Twój tekst zostanie odrzucony, to przynajmniej będziesz miał/a poczucie, że zrobiłeś/aś co w Twojej mocy. Oczywiście lepiej przygotować dobry tekst, który zostanie przyjęty. Na początek ustal czy Twoja uczelnia posiada czasopismo i spróbuj tam swoich sił. Jeśli takiego czasopisma nie posiada lub nie chcesz w nim publikować, wybierz wśród innych czasopism, które bardziej Ci odpowiadają. Poniżej znajduje się lista prezentująca niektóre z nich. Możesz też skorzystać z (niezbyt doskonałej) wyszukiwarki czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (www.czasopismapunktowane.pl).

Lista czasopism:

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

Pin It

3 komentarze do wpisu “Czy studentom opłaca się publikować artykuły naukowe?