Bezpieczny zakup używanego samochodu? Sprawdź historię pojazdu!

Używane samochody cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Chętnie kupują je zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Są to bowiem auta, które są w stanie zapewnić nam pełnię komfortu a jednocześnie kosztują nawet o kilkadziesiąt procent mniej niż nowe samochody z salonu.  Nie da się jednak ukryć, że zakup używanego samochodu może być ryzykowny. Szczególnie gdy poszukujemy auta na własną rękę, nie mamy doświadczenia oraz wierzymy na słowo wszystkim zapewnieniom sprzedawcy. Na szczęście, możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Wystarczy bowiem jedynie dokładnie i wnikliwie zapoznać się z historią pojazdu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani.

Czym tak naprawdę jest historia pojazdu?

Często słyszymy, że kupując samochód powinniśmy sprawdzić jego historię. Wiele osób wciąż nie ma jednak pojęcia czym ona jest. Zdarza się nawet, że uznajemy, że chodzi o sprawdzenie książki serwisowej czy dokumentów auta. Tymczasem historia pojazdu to nic innego jak informacje o samochodzie, które przechowywane są w bazach danych. Każdy kraj posiada swój system, w którym zapisywane są informacje dotyczące danych technicznych pojazdów, ich właścicieli czy zdarzeń drogowych, w których brał udział konkretny pojazd.

Jak do niej dotrzeć?

Aby sprawdzić jakie informacje zapisano na temat samochodu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani powinniśmy znać jego numer VIN. To właśnie on jest kluczem do uzyskania informacji. Numer ten znajdziemy między innymi w dowodzie rejestracyjnym, na bocznym słupku od strony kierowcy oraz w wielu innych miejscach na nadwoziu pojazdu. Wszystko zależy bowiem od konkretnego producenta. Znając numer VIN możemy sprawdzić historię pojazdu zarówno na rządowej stronie jak w serwisach, które poszukują wszystkich informacji o danym pojeździe, znajdujących się również w innych bazach danych.

Czy historia pojazdu to rzetelne źródło informacji?

Historia pojazdu z całą pewnością jest jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o samochodzie. Niemniej jednak, istnieje możliwość, że dane, które się w niej znajdują zostały podmienione. Większość baz danych, na których przechowywane są historie pojazdów mają bowiem konkretnego, pojedynczego właściciela, który może mieć do nich dostęp.

Coraz nowsze rozwiązania

Jak widać, pomimo tego, że historia pojazdu ułatwia życie osobom zainteresowanym zakupem samochodu wciąż nie jest rozwiązaniem idealnym. Dlatego też coraz częściej pracuje się nad zapisaniem danych za pomocą technologii blockchain. Jest ona bowiem obecnie jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań, głównie dzięki decentralizacji a co za tym idzie braku właściciela danych. Co więcej, nowoczesne technologie mają pozwalać na zapis znacznie większej ilości informacji. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź stronę carvertical.com/pl/historia-pojazdu/.

Podsumowując, sprawdzenie historii pojazdu to najprostszy a jednocześnie najskuteczniejszy sposób na poznanie wszystkich istotnych informacji o danym pojeździe. Słowem, osoby, które zastanawiają się nad zakupem używanego samochodu powinny o tym pamiętać i traktować to jako swój obowiązek. To naprawdę się opłaca.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *