Zmarł prof. Jerzy Witold Aleksandrowicz

W wieku 82 lat zmarł w Krakowie wybitny lekarz psychiatra Jerzy Witold Aleksandrowicz. Informację tę potwierdził w środę PAP rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik.

Jerzy Aleksandrowicz urodził się 7 lipca 1936 r. Jako dziecko razem z rodzicami uciekł z krakowskiego getta. Po wojnie ukończył II LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz studia w Akademii Medycznej w Krakowie i studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1959 pracował w Szpitalu Psychiatrycznym w Jarosławiu, a następnie podjął pracę na macierzystej uczelni. Od 1976 do 1992 kierował Zakładem Psychoterapii, a później Katedrą Psychoterapii. Po włączeniu Akademii Medycznej w struktury UJ był początkowo profesorem nadzwyczajnym, a od 2001 profesorem zwyczajnym w Collegium Medicum UJ.

Profesor Aleksandrowicz był legendą psychiatrii. „Przeszedł długą zawodową drogę od biologicznego spojrzenia na psychiatrię do tego, że zajmował się tym, co najbardziej skomplikowane i finezyjne: psychoterapią zaburzeń nerwicowych i zaburzeń osobowości. Należał do niewielkiego grona wybitnych – nie tylko polskich – znawców tego problemu” – powiedział PAP prof. Józef Gierowski z Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego UJ.

Podkreślił, że zajmując się chorymi, prof. Jerzy Aleksandrowicz „wychodził poza proste psychopatologiczne diagnozy zaburzeń”. „Zawsze próbował dostrzec człowieka w całej złożoności sytuacji i uwarunkowań związanych z doświadczeniami życiowymi, które ludzie mają. Z wykształcenia był także filozofem i to sprawiło, że bardzo szeroko, humanistycznie patrzył na to, czym jest zaburzenie psychiczne. Uważał, że samo leczenie biologiczne jest niewystarczające, ale niezbędne jest także wnikliwe postępowanie psychoterapeutyczne” – mówił prof. Gierowski.

Prof. Gierowski nie ma wątpliwości, że Jerzy Aleksandrowicz był mistrzem. „On stworzył jedyną i unikalną do dziś w polskiej nauce Katedrę Psychoterapii i był wybitnym znawcą tej problematyki” – podkreślił prof. Gierowski. „Do ostatnich dni był człowiekiem bardzo aktywnym, tytanem pracy. Zawsze był gotowy do podejmowania zadań naukowych i klinicznych. Mam wrażenie, że był mistrzem zwłaszcza w obszarze, który był polem jego szczególnych kompetencji: psychoterapia, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia adaptacyjne. On sam był dzieckiem Holokaustu, jako kilkulatek doświadczył tego wszystkiego, co inni Żydzi podczas wojny. Te wczesne doświadczenia były dla niego głęboko traumatyczne i nie mam wątpliwości, że jego wrażliwość czy sposób, w jaki uprawiał psychiatrię pozostawały w prostym związku z tym, co spotkało go w dzieciństwie” – dodał.

„Prof. Jerzy Aleksandrowicz był jedną z najwybitniejszych postaci w psychiatrii i psychoterapii w Polsce, jednym z twórców psychoterapii. Od początku swojej pracy był zafascynowany szerokim spojrzeniem na człowieka, nie tylko na zasadzie: objaw choroby – lekarstwo. Interesowały go procesy, które doprowadzają do choroby” – powiedziała PAP prof. Dominika Dudek, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Katedrze Psychiatrii CMUJ.

Jak podkreśliła prof. Jerzy Aleksandrowicz stworzył narzędzia do diagnostyki zaburzeń nerwicowych, po które do dziś sięgają lekarze. „Narzędzia te były podstawą rozwoju naukowego w dziedzinie badań nad zaburzeniami nerwicowymi i psychoterapią” – mówiła prof. Dudek. „Jurek mocno podkreślał rolę psychoterapii medycznej, która nie tyle służy wsparciu, ale jest sprawdzoną naukowo metodą leczenia zaburzeń” – dodała.

„Ciekawym zainteresowaniem Jurka było wprowadzanie technik hipnozy do procesu terapeutycznego. Prowadził też badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego nad procesami, które zachodzą w trakcie leczenia hipnozą. Dziś to dzieło kontynuują jego uczniowie” – powiedziała prof. Dudek. Podkreśliła, że prof. Aleksandrowicz wykształcił całe pokolenia psychoterapeutów – można wręcz mówić o „szkole Aleksandrowicza”, co oznacza pewne podejście do pacjentów i ich leczenia.

„Był człowiekiem niezwykle pracowitym i zdyscyplinowanym intelektualnie. Wszystko, co pisał, musiało być przemyślane, sprawdzone, po prostu najwyższej próby” – mówiła prof. Dudek. „Dla mnie Jurek był jak ojciec, był moim nauczycielem i mentorem. Wiele godzin rozmawialiśmy o psychoterapii i o życiu” – dodała.

Prof. Aleksandrowicz był członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i przewodniczącym Komitetu Redakcyjno-Wydawniczego, który odpowiadał za kilka czasopism psychiatrycznych. Dzięki jego wysiłkom „Psychiatria Polska” zyskała światową rangę. Napisał szereg książek poświęconych zaburzeniom nerwicowym i psychoterapii. Studenci uczą się z jego podręcznika „Psychoterapia”. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *