Własny serwer i inne sposoby na zabezpieczanie swoich plików

Niektórzy twierdzą, że najcenniejszym towarem XXI wieku będzie przestrzeń na dane. Rzeczywiście, gromadzimy coraz więcej zdjęć, filmów i dokumentów. Znalezienie niezawodnego i bezpiecznego miejsca do ich przechowywania interesuje coraz więcej osób. Stąd rosnąca popularność dysków sieciowych czy zewnętrznych.

Pendrive przez lata wydawał się dobrą opcją, jeśli chodzi o przechowywanie plików. Te drobne urządzenia mają jednak zwykle ograniczoną pojemność, a danych gromadzimy coraz więcej. W związku z tym przeciętny pendrive może już nie wystarczyć, by skopiować na niego wszystkie zdjęcia z telefonu, nie mówiąc o większych plikach. Poza tym takie urządzenia z czasem się niszczą i dość łatwo je zgubić, co eliminuje je jako miejsce do przechowywania najważniejszych dokumentów.

Chmura danych wygodna, ale niebezpieczna

Chmury danych to sposób, by wyeliminować fizyczny nośnik. Zamiast niego pliki przechowywane są w chmurze, do której dostęp można zyskać przez komputer czy telefon podłączony do internetu. To w zasadzie rozwiązanie pozbawione wad, poza jedną, o której przekonało się wiele gwiazd czy polityków. W przeciwieństwie do pendrive’a czy dysku, nad którym właściciel ma kontrolę, dostęp do chmury łatwo mogą zyskać hakerzy czy inne niepowołane osoby. Poza tym za większą ilość przestrzeni trzeba płacić, co daje w pewnym sensie kontrolę nad cennymi danymi firmie zewnętrznej. Dlatego poleca się dobrze zabezpieczać swoją chmurę hasłem, a do przechowywania najcenniejszych plików wykorzystywać inne rozwiązania, jak dysk sieciowy.

Własny serwer i inne sposoby na zabezpieczanie swoich plików

Dysk sieciowy dla właściciela firmy i rodziny

W pierwszej chwili może się wydawać, że dysk sieciowy do domu jest zbędny. Jeśli jednak wziąć pod uwagę ilość urządzeń posiadanych przez dwu- czy trzyosobową rodzinę i plików, jakie na co dzień udostępniają jej członkowie, szybko może się okazać, że to przydatne urządzenie. Właścicielowi firmy czy fotografowi możliwość posiadania kopii plików na zewnętrznym dysku sieciowym daje spokój umysłu. Może też oszczędzić wiele czasu w ciągu dnia, potrzebnego wcześniej na przesyłanie i udostępnianie plików pomiędzy urządzeniami. Ceny dysków w ostatnich latach mocno poszły w dół w związku z coraz większą popularnością takich urządzeń.

Nawet zdjęcia rodzinne czy ważne dokumenty w wersji elektronicznej lepiej trzymać na takim sieciowym dysku. W przeciwieństwie do chmur danych trudno się na nie włamać, a nad pendrive’ami górują pojemnością i trwałością.

Własny serwer i inne sposoby na zabezpieczanie swoich plików

Własny dysk zewnętrzny bezprzewodowy

Istnieją jeszcze inne sposoby na przechowywanie plików, jednak sprawdzają się one raczej jako kopie zapasowe. Niektórzy wszystkie posiadane dokumenty nagrywają na płyty CD lub DVD. Przy dokumentach tekstowych zajmują one mało miejsca, ale już na filmy na płytach trzeba mieć sporo wolnej przestrzeni. Poza tym z czasem płyty się niszczą i coraz mniej jest sprzętów, na których można je odtworzyć.

Nieco nowocześniejszy jest podłączany na USB dysk zewnętrzny, który jednak ma wszystkie wady pendrive’a – łatwo go uszkodzić przy upadku czy uderzeniu, a z czasem wewnętrzna elektronika może ulegać awariom. Ciekawym rozwiązaniem są nowocześniejsze dyski zewnętrzne bezprzewodowe. Można na nie przenosić pliki z tableta czy telefonu i dzielić się nimi z kilkoma osobami, a nawet oglądać na komórce filmy zamieszczone na dysku. Jeśli chodzi jednak o cenę, takie urządzenia mogą już kosztować tyle samo, co bardziej pojemny dysk sieciowy.

Pin It

Komentarz do wpisu “Własny serwer i inne sposoby na zabezpieczanie swoich plików