Stosunek Polaków do Niemców – wnioski z badań

Trzeciego października mija 24. rocznica zjednoczenia Niemiec. Warto przy tej okazji przypomnieć, jak w ostatnim dwudziestoleciu zmieniało się nastawienie do naszych zachodnich sąsiadów.

Od ponad dwudziestu już lat CBOS monitoruje zmiany nastawienia Polaków do różnych narodów, w tym również do Niemców. W tym czasie nastawienie do naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanie się poprawiło. W porównaniu z pierwszym pomiarem z roku 1993 znacząco wzrósł odsetek badanych deklarujących sympatię do Niemców (z 23% do 39%), zaś odsetek wyrażających niechęć zdecydowanie się zmniejszył (z 53% do 30%).

Można przypuszczać, że stosunek do innych narodów – w tym również do Niemców – w większym stopniu niż kiedyś kształtowany jest przez osobiste doświadczenia, a w mniejszym stopniu przez stereotypy i wyobrażenia. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco wzrósł odsetek Polaków wyjeżdżających za granicę, a Niemcy są nie tylko krajem częstych migracji zarobkowych, lecz również najczęściej obieranym kierunkiem zagranicznych wyjazdów wypoczyn­kowych (19% wyjeżdżających za granicę w celach turystyczno‑wypoczyn­kowych).

Stosunek Polaków do Niemców

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanych w latach 1993–2014. Por. komunikaty CBOS: „Poakcesyjne migracje zarobkowe”, listopad 2013; „Stosunek Polaków do innych narodów”, luty 2014; „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków w 2013 roku i plany na rok 2014”, luty 2014.

Pin It

Komentowanie zakończone.