Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko

Jak opowiedzieć o badaniach naukowych tak, by zainspirować widownię? Czy można wygłosić świetną prezentację bez slajdów? Jak zapanować nad konferencyjną tremą? – na te i wiele innych pytań odpowiada książka “Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko”.

Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcą w zrozumiały, ciekawy i inspirujący sposób prezentować wyniki swoich badań na konferencjach, sympozjach czy seminariach.

Ze statystyk autora publikacji (obejmujących głównie fizykę, inżynierię materiałową i nauki o życiu) wynika, że tylko 10-20 proc. z prezentacji wygłaszanych podczas konferencji, seminariów i wydziałowych konwersatoriów jest naprawdę ciekawych i inspirujących. “Reszta jest często trudna do zniesienia przez 20 minut, nie mówiąc już o dłuższych wystąpieniach” – zauważa. Stąd pomysł napisania książki, która temu problemowi mogłaby zaradzić.

Autor publikacji – dr hab. Piotr Wasylczyk – prowadzi czytelnika krok po kroku: od selekcji materiału do prezentacji, przez wybór struktury opowiadania, do ćwiczeń ułatwiających efektywną pracę z głosem i ciałem na scenie. Prezentuje na przykładach, jak z przeładowanych, nieczytelnych slajdów zrobić świetne ilustracje do wystąpienia. W książce znalazły się też praktyczne wskazówki, kiedy i jak używać rekwizytów. Osobny rozdział poświęcono przygotowywaniu plakatów konferencyjnych – tzw. posterów.

W książce “Prezentacje naukowe. Praktyczny poradnik dla studentów, doktorantów i nie tylko” zawarty jest konferencyjny savoir-vivre w pigułce. Całość napisano swobodnej formie. Autor przedstawia czytelnikom proces projektowania, tworzenia i wygłaszania prezentacji – od pierwszych szkiców ołówkiem na kartce po konferencyjną scenę. Nie jest to typowy, nudny podręcznik – na kartach ksiązki zaproponowano wiele nieoczywistych rozwiązań: od ćwiczeń w pisaniu bajek i wierszyków – po prezentacje na tablicy, od slajdów bez tekstu po użycie spektakularnych rekwizytów.

Autor, dr hab. Piotr Wasylczyk, jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i visiting lecturer na Univeristy College London. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i finalistą polskiej edycji konkursu Fame Lab w 2016 roku. Nie mogąc ścierpieć nudnych i niezrozumiałych wystąpień na konferencjach naukowych, zaczął nauczać sztuki prezentacji, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem również na innych uczelniach, w studenckich kołach naukowych i firmach high-tech w Polsce i za granicą.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa PWN. Serwis Nauka w Polsce PAP jest jej patronem medialnym.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.