Potrzeba

Potrzeba – jest to coś koniecznego, nieodzownego, bez czego trudno sobie poradzić, motyw ludzkiego działania. Jest to także okoliczność zmuszająca do postąpienia w określony sposób.

Abraham Maslow (2004; 2006) wyróżnił 5 grup potrzeb podstawowych, uporządkowanych hierarchicznie od najbardziej nieodzownych dla przetrwania organizmu, do tych które wykształciły się w toku rozwoju ewolucyjnego:

  1. Potrzeby fizjologiczne (np. głód, pragnienie, popęd seksualny, senność, zmęczenie, reakcje macierzyńskie), są to potrzeby, które muszą być zaspokojone. Jeśli tak nie jest całkowicie determinują organizm.
  2. Potrzeby bezpieczeństwa (np. potrzeby opieki, stabilności, pewności, wolności od strachu, lęku, porządku, prawa), choć współczesne społeczeństwo radzi sobie z zaspokojeniem tych potrzeb, zdominują one organizm w krytycznych sytuacjach takich jak: klęski żywiołowe, chronicznie trudna sytuacja, choroba, wojna, upadek autorytetów, nerwica itd.
  3. Potrzeby przynależności i miłości (np. potrzeba przynależności do grupy, kochania i bycia kochanym) – niezaspokojenie tych potrzeb powoduje poczucie alienacji i osamotnienia.
  4. Potrzeby szacunku (potrzeba osiągnięć, fachowości, pewności siebie w konfrontacji ze światem, niezależności, wolności, pragnienie dobrej opinii, statusu, prestiżu, sławy, dominacji, docenienia, zainteresowania, znaczenia).
  5. Potrzeby samorealizacji – jest to pragnienie samospełnienia, wykorzystywania własnego potencjału, robienia tego co potrafi się robić najlepiej i doskonalenia się w tym.

Poza tymi pięcioma grupami Maslow wyróżnił jeszcze dwie potrzeby: wiedzy i rozumienia oraz potrzeby estetyczne. Znajdują się one w pewnym stopniu poza ustaloną hierarchią.

Pierwsza z nich jest swoistą techniką osiągania podstawowego bezpieczeństwa, a także dla niektórych wyrazem samorealizacji. Jest to potrzeba zaspokojenia wiedzy, ciekawości, przyswajania wiedzy, wyjaśniania, rozumienia. Przy czym pragnienie wiedzy dominuje nad pragnieniem rozumienia.

Potrzeba estetyczna natomiast występuje tylko u niektórych osób i jest trudna do wydzielenia. Osoby, które jej doświadczają pragną piękna. Pod wpływem brzydoty stają się chore, a piękne otoczenie sprawia, że czują się dobrze.

BIBLIOGRAFIA

  1. Maslow, A. 2004. W stronę psychologii istnienia. Poznań: Dom Wydawniczy “Rebis”.
  2. Maslow, A. 2006. Motywacja i osobowość. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Pin It

Komentowanie zakończone.