Niezwykli ludzie związani z aloesem

Aloes należy do najbardziej niezwykłych roślin, powszechnie wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. W jego składzie znajduje się olbrzymia ilość składników aktywnych, które wpływają pozytywnie na zdrowie i urodę. Wiedzieli o tym starożytni Egipcjanie i Grecy, korzystali z niego średniowieczni uczeni.

Roślina ta stała się podstawą do intensywnych studiów i badań wielu badaczy przyrody i naukowców, którzy starali się zgłębić jej tajemnice i wykorzystać ją jako lekarstwo na rozmaite schorzenia.

W dzisiejszym tekście przedstawimy sylwetki trzech bohaterów – znanych i nieznanych, którym częściowo zawdzięczamy nieustanne zainteresowanie tą niezwykłą rośliną.

Historia aloesu w kilku zdaniach

Zanim przejdziemy do przedstawienia samych postaci, warto choć w skrócie nakreślić historię wykorzystania aloesu, aby lepiej zrozumieć zafascynowanie tą rośliną rozmaitych środowisk naukowych.

Pierwsze wzmianki na temat wykorzystania aloesu do celów leczniczych pochodzą ze starożytnego Egiptu, w którym używano go do leczenia podrażnień i uszkodzeń skóry. Informacje o jego właściwościach przeciwzapalnych pojawiają się choćby w Papirusie Ebera, pochodzącym z roku 1550 p.n.e.

Niezwykli ludzie związani z aloesem

Aloes wykorzystywano również w innych kręgach kulturowych. Używały go ludy Mezopotamii, Chin oraz Indii jako skutecznego lekarstwa na choroby skórne oraz problemy z układem pokarmowym. Z biegiem czasu zaczęto stosować go jako jeden ze skutecznych leków, który towarzyszył ludziom przez długie wieki na całym świecie.

Hildegarda z Bingen – ziołolecznictwo i prawidłowe leczenie

Hildegarda była jedną z najbarwniejszych postaci zachodnioeuropejskiego średniowiecza. Większą część życia spędziła w benedyktyńskim klasztorze, poświęcając się medytacji, modlitwie, a także wnikliwym studiom na temat ziół oraz poszukiwaniu skutecznych metod leczenia rozmaitych chorób.

Jej rozprawy o ziołach oraz metodach żywienia (Causae et curae oraz Physica) stanowią kompendium wiedzy, które do tej pory nie straciło na aktualności, a jej poglądy wciąż znajdują wielu zwolenników. Hildegarda propagowała bowiem w głównej mierze zdrowy tryb życia, oparty na prawidłowo zbalansowanej diecie, pełnej produktów roślinnych (np. jabłek, orkiszu, migdałów, fasoli, czosnku i szczypiorku). Polecała również regularne stosowanie ziół, a zwłaszcza kopru, tymianku i pokrzywy zwyczajnej.

Poświęciła sporo czasu na zbadanie aloesu, który uznawała za niezmiernie skuteczny lek przeciwko chorobom trawiennym (w tym także wrzodom), niedoskonałościom skóry oraz próchnicy. Współczesne badania potwierdzają, że aloes ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, przez co potrafi być wsparciem w leczeniu wszystkich wymienionych chorób.

Nalewka na zdrowie – długa historia doktora Klausa Samsta

Niezwykli ludzie związani z aloesem

Aloes w formie pitnej bywa spożywany do tej pory. Można pijać choćby napoje z aloe vera z NajlepszyAloes.pl, o certyfikowanym składzie.

Kilka wieków temu nie wystawiano co prawda certyfikatów, ale napoje na bazie aloesu były już wówczas stosowane. Jednym z najbardziej znanych są zioła szwedzkie, czyli nalewka lecznicza stworzona przez dwóch szwedzkich medyków – Klausa Samsta i Urbana Hjärne’a. Pierwszy z nich opisał nawet ponad 40 rozmaitych schorzeń, na które miało pomagać ich lekarstwo.

Co znalazło się w składzie ziół szwedzkich? Składnikiem aktywnym był oczywiście aloes. Oprócz niego w preparacie znalazły się także wyciągi z 10 ziół, m.in: szafranu, jesionu mannowego oraz dziewięćsiłu bezłodygowego.

Według legendy doktor Samst był szczególnie długowieczny, co miał zawdzięczać regularnemu spożywaniu stworzonego przez siebie preparatu. Dożył podobno sędziwego wieku 104 lat, a przyczyną jego śmierci miały być powikłania po upadku z konia.

Co ciekawe szwedzkie zioła można do tej pory kupić w sklepach zielarskich na całym świecie.

Ksiądz Kneipp – aktywność i zdrowy tryb życia

Ksiądz Sebastian Kneipp należy do najbardziej niezwykłych duchownych bawarskich. Zasłynął jednak niekoniecznie z powodów religijnych, a bardziej ze względu na propagowane poglądy, związane ze zdrowym trybem życia.

Sam przez wiele lat borykał się z problemami zdrowotnymi, co doprowadziło go do sformułowania własnego programu, opierającego się na leczeniu wodą, bezwzględnym utrzymywaniu higieny oraz właściwej diecie.

Aloes stanowił oczywiście jeden z istotnych elementów jego terapii, jako roślina aktywnie wspierająca pracę układu odpornościowego.

***

Historia mieści wiele opowieści o postaciach, które często pozostają poza głównym nurtem, a mają wielki wpływ na kształtowanie kolejnych pokoleń. Aloes jest tego świetnym przykładem. Przez wieki towarzyszył ludziom na całym świecie, jako lek i wsparcie w utrzymaniu dobrej kondycji. Obecnie badania naukowe potwierdzają szereg właściwości tego niesamowitego sukulenta, pokazując jak wiele skarbów kryje się w przyrodzie wokół nas.

Pin It

Komentowanie zakończone.