List otwarty naukowców w sprawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dwoje naukowców, dr hab. Michał Bilewicz wspólnie z dr hab. Ewą Manikowską z Instytutu Sztuki PAN, wyrażają zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami wokół Muzeum Historii II Wojny Światowej. Napisali projekt listu otwartego do Ministra Kultury, w którym sprzeciwiają się ingerencjom władz Muzeum w wystawę: “obecne działania władz Muzeum II Wojny Światowej, mające na celu przekształcenie wystawy, uważamy za próbę wykreślenia jej uniwersalnego przesłania i zamienienia tej placówki w instytucję propagandową, która słowo muzeum ma tylko w nazwie. W ten sposób Polska traci jedną z nielicznych instytucji kultury i nauki o prawdziwie międzynarodowym znaczeniu”. Poniżej jego pełna treść.

Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo,

Nie wiem, czy śledziliście w ostatnich dniach wydarzenia wokół Muzeum Historii II Wojny Światowej. Nowa dyrekcja zmienia ekspozycję w sposób, który całkowicie zaprzecza uniwersalnemu przesłaniu tego Muzeum. Ja dwa razy byłem w Muzeum i uważam je za jedno z najlepszych muzeów historycznych, jakie kiedykolwiek widziałem. Możemy być z niego naprawdę dumni. Dlatego też tak bardzo przejąłem się proponowanymi zmianami.

Tutaj możecie przeczytać o zmianach w wystawie:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/12-zmian-w-wystawie-stalej-Muzeum-II-Wojny-Pierwsza-we-wtorek-n118012.html
i niedawną wypowiedź ministra Sellina, która wskazuje kierunek zmian:
https://wpolityce.pl/polityka/365032-jaroslaw-sellin-krytycznie-o-muzeum-ii-wojny-swiatowej-nie-spelnia-zadan-jakie-spelniac-powinno

Wspólnie z prof. Ewą Manikowską z Instytutu Sztuki PAN napisaliśmy projekt listu otwartego do Ministra Kultury i zbieramy podpisy. Treść listu znajdziecie pod tym linkiem: https://goo.gl/forms/73qQ37mgUvsmtCYH3. Na tej stronie można go też podpisać.

Będziemy wdzięczni za przesyłanie odnośnika dalej do znajomych naukowców, którzy mogą podzielać nasze odczucia dotyczące zmian w Muzeum II Wojny Światowej. Chcielibyśmy zaproponować umieszczenie listu na stronie Obywateli Nauki, a potem mamy nadzieję, że trafi on do mediów.

Pozdrowienia serdeczne,
Michał Bilewicz

Treść listu:

List otwarty naukowców w sprawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dzieje Polski są częścią historii świata. To na polskiej ziemi miały miejsce wydarzenia o szczególnej doniosłości historycznej – zatrzymanie ekspansji Rosji sowieckiej w Europie, początek II Wojny Światowej, zagłada żydowskiej ludności Europy dokonana przez nazistowskie Niemcy, to w Polsce ruch Solidarności zapoczątkował upadek komunizmu, a negocjacje Okrągłego Stołu stały się wzorem dla pozostałych państw regionu oraz procesów transformacji w innych częściach świata.
Ulokowanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało też globalny wymiar. Koncepcja muzeum wypracowana przez uznanych polskich historyków nie bez czynnej pomocy historyków i muzealników z całego świata, pomyślana została tak by oddawała szczególną rolę Polski w historii II Wojny Światowej, jednocześnie prezentując uniwersalny charakter ludzkiego cierpienia. W ciągu zaledwie kilku miesięcy od otwarcia ekspozycję zwiedziło ponad 300.000 osób, a Muzeum II Wojny Światowej doczekało się entuzjastycznych recenzji ze strony gości z różnych państw, o różnych przekonaniach i poglądach politycznych.

Nic więc dziwnego, że oburzyła nas głęboko decyzja obecnych władz Muzeum o drastycznych ingerencjach w wystawę, m. in. o zastąpieniu kończącego ją filmu, który łączył treść ekspozycji z uniwersalnym przesłaniem o ciągłości historii. Film uświadamiał odwiedzającym, że zbrodnie wojenne, krwawe rewolucje, ale też opór przeciw opresji i totalitaryzmowi mają miejsce również dzisiaj. Obecne władze muzeum próbują zastąpić ten ważny komunikat dla kolejnych pokoleń upraszczającym filmem dotyczącym historii Polski w XX wieku. Dają tym samym do zrozumienia, że narracja przedstawiana w muzeum to zamknięty rozdział historii jednego z wielu państw wschodniej Europy. Traktujemy to jako niedopuszczalną, wręcz barbarzyńską ingerencję w dzieło będące efektem wieloletniej pracy autorów ekspozycji i niosące głęboko humanistyczne przesłanie do całego świata.

Obecne działania władz Muzeum II Wojny Światowej, mające na celu przekształcenie wystawy, uważamy za próbę wykreślenia jej uniwersalnego przesłania i zamienienia tej placówki w instytucję propagandową, która słowo muzeum ma tylko w nazwie. W ten sposób Polska traci jedną z nielicznych instytucji kultury i nauki o prawdziwie międzynarodowym znaczeniu.

Nie chcemy, by Polska istniała w świecie jedynie poprzez obecność przedsiębiorstw o zasięgu globalnym – jak międzynarodowe centrale banków czy centra przemysłu motoryzacyjnego. Chcemy, żeby w Polsce znalazły się również instytucje kultury i nauki o znaczeniu uniwersalnym – godne historycznej roli Polski.

Pin It

Komentowanie zakończone.