Konferencja „Języki i emocje” wkrótce w Katowicach

Dwujęzyczność, mutyzm, jąkanie, zarządzanie sobą w czasie – to niektóre tematy międzynarodowej Konferencji „Języki i Emocje”, która odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia w Katowicach. Promują ją m.in. happeningi w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

„To już trzecia edycja naszej konferencji, kładziemy nacisk na praktykę. Będziemy mówić m.in. o badanym przez nas językowo zjawisku dwujęzyczności zamierzonej. To sytuacja, kiedy rodzice mieszkają w Polsce, oboje są Polakami i zwracają się do swojego dziecka w języku obcym” – wyjaśniła organizatorka konferencji dr Sonia Szramek-Karcz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„Badania pokazują, że nawet nie trzeba tego robić cały czas. Będziemy mówić podczas konferencji, jak wspierać dziecko w dwujęzyczności zamierzonej, której efektem jest m.in. plastyczność umysłu, łatwiejsze uczenie się innych języków, otwartość na ludzi” – dodała.

Mutyzm jest diagnozowany wtedy, kiedy dziecko nie mówi lub jego mowa jest w znacznym stopniu ograniczona. „Drugiego dnia skupimy się właśnie na mutyzmie i jąkaniu, zaprezentujemy nowatorskie podejście do zaburzeń płynności mowy, powiemy, co wspólnego mają te dwa zaburzenia i jaka jest skuteczna terapia” – wyliczała dr Szramek-Karcz.

Trzeci dzień konferencji będzie poświęcony m.in. rozwojowi i zarządzaniu sobą w czasie. Warsztaty na ten temat poprowadzi Konstancja Opryszek. „Opowiem, jak dobrze określać sobie cele i priorytety, jak je wyznaczać, na czym się skupiać, czego nie robić – ludzie często robią milion rzeczy, ale pięćdziesięciu nie musieliby robić. Będzie też mowa o monitorowaniu i analizie tego, co udało się nam osiągnąć w danym tygodniu” – wyjaśniła.

PAP – Nauka w Polsce

Autorka: Anna Gumułka

Pin It

Komentarz do wpisu “Konferencja „Języki i emocje” wkrótce w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *