Jak zadbać o nawilżenie oczu?

Oczy są wyjątkowym zmysłem człowieka – to właśnie one pozwalają nam widzieć świat oraz w pełni sprawnie funkcjonować w otoczeniu. Niestety coraz częściej zapominamy, jak prawidłowo dbać o ten niezwykle ważny narząd. Postęp technologiczny oraz gonitwa dnia codziennego sprawiają, że zupełnie lekceważymy potrzeby naszych oczu. W artykule poruszymy dwie ważne kwestie:

  1. Zespół suchego oka – jak uporać się z problemem?
  2. Wybór odpowiednich kropli do oczu.

Wielogodzinne korzystanie z laptopa, telefonu oraz innych urządzeń elektronicznych, emitujących niebieskie światło, powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości związanych z naszymi oczami. Twój narząd wzroku jest podrażniony? Czujesz suchość, masz uczucie piasku pod powiekami? Tego typu dolegliwości są powszechne, dlatego też nawilżanie oczu to aspekt, którego nie wolno zaniedbywać.

Zespół suchego oka – jak uporać się z problemem?

Na co dzień pracujesz przy komputerze i coraz częściej czujesz, że Twoje oczy są zmęczone? Nic dziwnego – wysychanie gałki ocznej spowodowane tzw. niebieskim światłem jest bardzo powszechne. Skupiając się na ekranie monitora, często zapominamy o mruganiu – procesie naturalnie odpowiadającym za nawilżanie oka. Jeśli więc spędzasz wiele godzin przed ekranem komputera lub smartfona, zadbaj o ochronę narządu wzroku, zaopatrując się w krople do oczu.

Nawilżanie oczu to ważny element pielęgnacji, który pomoże zniwelować negatywny wpływ postępu cywilizacyjnego, smogu, a także źle zbilansowanej diety i niewystarczającej ilości snu. Zapalenie spojówek oraz zmęczenie oczu to tak powszechne problemy, że bardzo łatwo uznać je za naturalny stan rzeczy.

Zespół suchego oka jest coraz częściej diagnozowany przez okulistów, a wielu z nas boryka się z tą dolegliwością, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To schorzenie, które charakteryzuje się przede wszystkim niedostatecznym wydzielaniem łez. Prowadzi to do drażniącego drapania, swędzenia oraz poczucia piasku pod powiekami. Wszystkie objawy wymuszają na nas przecieranie oka, podczas gdy powinniśmy udać się do specjalisty i skonsultować z nim wybór odpowiednich kropli do oczu.

Wybór odpowiednich kropli do oczu

Krople dzielą się na nawilżające oraz dedykowane dla zmęczonych oczu. Pierwszy wymieniony rodzaj pomaga zniwelować niekomfortową suchość gałek ocznych; co więcej, wiele z nich zawiera wyciągi roślinne oraz związki wspierające warstwę ochronną naszych oczu. Jeśli chodzi o krople preferowane dla wyczerpanych i przekrwionych oczu, obkurczają one naczynia krwionośne. Dzięki temu poprawiamy kondycję narządu wzroku oraz pozwalamy zminimalizować ich przemęczenie.

Osoby zmagające się z alergiami również powinny zastanowić się nad sięgnięciem po krople, które mogą znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Alergie sezonowe powodują zaczerwienienia oraz wywołują dyskomfort, na co pomogą odpowiednio dobrane preparaty.

Jak wybrać krople do oczu, które rzeczywiście działają? Znaleźć możemy zarówno preparaty o ciekłej konsystencji, jak i w formie gęstszego żelu. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy środki nawilżające, do oczu zmęczonych czy podrażnionych. Co ważne, wybór zawsze oparty powinien być o zalecenia specjalisty. Doświadczony okulista dobierze produkt, który będzie najlepszy dla Twojego stylu życia oraz pracy.

źródła:
– https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_suchego_oka
– https://drmax.pl/blog-porady/zespol-suchego-oka-jak-leczyc/

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *