Jak wziąć się za siebie

W okresie, gdy większość z nas podejmuje postanowienia noworoczne i próbuje je realizować, niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak wziąć się za siebie, by osiągnąć zamierzony cel. Jak to zrobić? Poniżej kilka podpowiedzi.

Określ cel, który będzie realistyczny
Jednym z powodów, przez które szybko się zniechęcamy i rezygnujemy z podjętych działań jest fakt, że cel, który sobie obraliśmy, jest nierealistyczny i jego spełnienie graniczy z cudem. Jeżeli chcąc schudnąć naszym celem jest zrzucenie 20 kg w ciągu 2 miesięcy, z góry widzimy, że mamy niewielkie szanse by nam się udało. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest opracowanie mniejszych celów i ich sukcesywna realizacja. Możemy na przykład założyć, że w ciągu najbliższego miesiąca zrzucimy 3 kg. Tak określony cel jest realny i jego pomyślna realizacja zachęci nas i zmotywuje do dalszych działań w kolejnym miesiącu.

Stwórz plan
Jeżeli postanawiamy zmienić coś w naszym życiu, warto przebieg tych zmian zaplanować. W przypadku odchudzania dobrym rozwiązaniem jest określenie, co będziemy jeść podczas diety, czego będziemy unikać oraz jaki sport i jak często będziemy uprawiać. Jeżeli chcemy rzucić palenie, warto opracować sobie strategie odmawiania znajomym, którzy zapraszają nas na papierosa. Pomocne może być również przygotowanie pomysłów na aktywności, które pomogą nam zapomnieć o potrzebie palenia, gdy będziemy czuli intensywna pokusę. Takie plany pomogą nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zachowywać się zgodnie z naszymi postanowieniami, a nie z poprzednimi, złymi nawykami.

Przygotuj się do realizacji swoich postanowień
W momencie, gdy określimy swój realistyczny cel i nakreślimy plan działania, warto przygotować się do jego realizacji. Udaj się na zakupy i wybierz akcesoria, potrzebne by rozpocząć działania. Nowy strój na siłownie czy zegarek, który mierzy ilość kroków mogą być powodem, dla którego nie zrezygnujemy z postanowienia o rozpoczęciu uprawiania sportu. Jeżeli planujemy rozpoczęcie nauki języka, pierwszym krokiem, który może nas zachęcić do działania, może być zakup podręcznika. W zależności od tego, jaki jest nasz cel, zastanówmy się, jak możemy przygotować sobie zaplecze do jego skutecznej realizacji. Czasami potrzebne rzeczy mogą być kosztowne i nie mamy na nie środków finansowych. Nie warto w takiej sytuacji rezygnować ze swoich postanowień. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka pozabankowa.  Pożyczka pozabankowa w wielu instytucjach dostępna jest w kwocie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, zatem są duże szanse, że znajdziemy ofertę odpowiednią dla nas.  Ponadto, dzięki bardziej liberalnemu podejściu do wymagań formalnych, pożyczka pozabankowa może okazać się łatwiej dostępna niż kredyt w banku.

Znajdź wsparcie
W realizacji naszych celów mogą nam pomóc bliscy i znajomi. Warto więc powiedzieć o swoich postanowieniach i planie ich realizacji serdecznie nastawionym do nas osobom, które mogą okazać się wsparcie w ich realizacji. Ponadto jeżeli opowiemy komuś o naszych postanowieniach, trudniej będzie nam się z nich wycofać wiedząc, że ta osoba dowie się o naszej porażce. Niecenionym wsparciem podczas realizacji postanowień będzie również towarzystwo osoby, która ma taki sam cel i również dąży do jego realizacji. Wzajemne motywowanie się do działania może być najlepszą receptą na sukces. Jeżeli nie mamy wśród znajomych takiej osoby, warto poszukać wsparcia na forach dyskusyjnych czy tematycznych grupach na portalach społecznościowych.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *