Jak wybrać dobrego psychologa?

Poszukiwanie dobrego specjalisty w dziedzinie psychologii nie należy do łatwych. Niemniej jednak warto podjąć ten trud, ponieważ od dobrych relacji i właściwej współpracy z psychologiem będzie zależała skuteczność naszej terapii. Łatwo powiedzieć, ale trudniej wykonać. Czym się więc kierować podczas wyboru odpowiedniego psychologa? – oto kilka sugestii.

Specjalistyczna pomoc w trudnych sytuacjach – kiedy skorzystać z terapii?

Wybór odpowiedniego psychologa zależy w pewnym stopniu od rodzaju problemów, z którymi się borykamy. Warto je więc określić, zanim przystąpimy do poszukiwań. Psycholodzy mają różne specjalizacje. Jeśli w kręgu ich zainteresowań znajdują się nasze problemy, mamy większe szanse na dobrą współpracę i skuteczną terapię.

Z pomocy psychologa korzystamy w sytuacjach niezwykle dla nas trudnych, z którymi nie możemy sobie poradzić. Życie różnie nas doświadcza i nie zawsze jesteśmy na tyle silni psychicznie by to wszystko udźwignąć – np. śmierć bliskiej osoby, choroba, kryzys w związku, niepłodność. Na terapię warto się udać, kiedy nie radzimy sobie z emocjami. Jesteśmy zbyt nerwowi lub popadamy w depresję. Wówczas z pomocą psycholog zdołamy sobie wszytko uporządkować, zrozumieć i znaleźć wyjście z wydawałoby się patowej sytuacji.

Cechy dobrego psychologa

Poszukując odpowiedniego dla nas psychologa, zwykle patrzymy przede wszystkim na jego wykształcenie i doświadczenie. Owszem są to istotne kwestie, ale nie bez znaczenia jest również jego charakter, a także opinie na jego temat. Dobry psycholog umie nawiązać kontakt z pacjentem, wzbudzić jego zaufanie i budować pozytywne relacje. Umie słuchać i wykazuje się dużym poziomem empatii. Poza zadawaniem pytań stara się swojemu pacjentowi wszystko wyjaśnić. Dobry terapeuta nie daje gotowych rozwiązań, ale pomaga je znaleźć.

Dobry psycholog Poznań — jak wybrać odpowiedniego?

Z całą pewnością warto sprawdzić opinie na temat danego psychologa. Bez wątpienia dobry psychoterapeuta w Poznaniu będzie cieszył się licznymi pozytywnymi opiniami uzyskanymi od zadowolonych pacjentów. Jednak należy mieć na uwadze to, że pomógł innej osobie i był dla niego odpowiedni, nie musi oznaczać, że my również nawiążemy z nim dobry kontakt. Szukając właściwego specjalisty, musimy zweryfikować jego kwalifikacje oraz przede wszystkim sprawdzić go w bezpośredniej rozmowie. Jeśli będziemy czuli się komfortowe w jego towarzystwie, wzbudzi nasze zaufanie oraz zobaczymy, że po spotkaniu lepiej się czujemy, to można zdecydować się na skorzystanie z jego pomocy.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *