Finlandia oskarża Rosję o napływ migrantów na granicy

Fińska Straż Graniczna wydała oświadczenie mówiące o tym, że rosyjskie władze są prawdopodobnie silnie zaangażowane w przewożenie migrantów do dwóch przejść granicznych, które pozostają otwarte, podczas gdy Finlandia stara się ograniczyć napływ migrantów z Rosji.

Ponad 500 ubiegających się o azyl, głównie z Jemenu, Somalii, Syrii i Iraku, przybyło do Finlandii przez Rosję w ciągu ostatnich dwóch tygodni, co skłoniło Helsinki do zamknięcia połowy swoich przejść granicznych i oskarżenia Moskwy o przekierowywanie migrantów na swoją granicę. Moskwa zaprzecza tym zarzutom.

Finowie rozważają zamknięcie całej granicy. Migranci przybywający z Rosji, przewożeni są w samochodach i ciężarówkach, a następnie zrzucani i dostarczani rowerami w pobliże fińskiej granicy na ostatni etap podróży, powiedział szef działu prawnego Fińskiej Straży Granicznej, Tomi Kivenjuuri.

Finlandia i Rosja wspólnie zakazały przekraczania granicy pieszo. W zeszłym tygodniu Straż Graniczna Finlandii jednostronnie zakazała przejazdu rowerami, ale Rosja nadal pozwala migrantom przekraczać granicę za pomocą tego środka transportu.

Tylko dwa odległe północne przejścia graniczne w Vartius i Salla nadal przyjmują wnioski o azyl od migrantów po zamknięciu przez Finlandię czterech posterunków granicznych i postawieniu barier w celu zapobiegnięcia nielegalnym przekroczeniom.

W poniedziałek rzecznik Kremla, Dmitrij Peskow, zaprzeczył oskarżeniom Finlandii, że Rosja celowo przekierowuje nielegalnych migrantów i powiedział, że rosyjscy strażnicy graniczni wykonują swoje obowiązki zgodnie z zasadami.

“Parę kobiet przyjechało z odmrożeniami” – powiedział kapitan Jouko Kinnunen, dodając, że nie były odpowiednio ubrane.

Źródło: Reuters

Pin It

Komentowanie zakończone.