Dlaczego warto zainwestować w kreatywne zabawki dla dzieci?

Aktualnie na rynku znajdziemy ogromną ilość zabawek dla dzieci, jednak wybór tej odpowiedniej nigdy nie jest prosty. Aby nieco ułatwić sobie to zadanie, rodzice powinni zastanowić się jakie cechy powinna posiadać zabawka idealna. Bardzo ważne jest to, aby charakteryzowała się walorem edukacyjnym, dzięki któremu nasz maluch będzie nie tylko doskonale się bawił, lecz także poznawał świat. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku najmłodszych, którzy są zaciekawieni wszystkim, co je otacza.

Zabawki kreatywne – charakterystyka 

Nie da się ukryć, że każdy rodzic porównuje zabawki swoich dzieci do własnych sprzed kilkudziesięciu lat. Aktualnie na rynku znajdziemy ogromną ilość produktów spełniających różnorodne funkcje m.in.: edukacyjne i kreatywne. Część z nich rozwija także pasję wśród najmłodszych, jednocześnie gwarantując doskonałą zabawę. Zabawki kreatywne dla dzieci mogą być proste i nieskomplikowane lub oryginalne i pomysłowe. Na rynku bez problemu znajdziemy gadżety dla każdej grupy wiekowej. Okazuje się, producenci przygotowują już także minimalistyczne zabawki dla niemowlaków. 

Ostatnio ogromną popularnością cieszą się produkty, które uwalniają pomysłowość i poszerzają fantazję. Jakimi jeszcze zaletami charakteryzują się kreatywne zabawki? 

  • wspierają rozwój zdolności manualnych, które są później przydatne do nauki pisania, 
  • potrafią zająć malucha na długi czas, 
  • rozwijają wyobraźnię przestrzenną, 
  • tworzą w mózgu nowe połączenia nerwowe.

Zabawki kreatywne mają za zadanie zachęcać najmłodszych do podejmowania nowych wyzwań, stwarzać wiele możliwości zabawy, a także pobudzać do myślenia. Co więcej, rozwijają one także cechy motoryczne oraz zmysły. 

Kreatywna zabawa receptą na sukces? 

Myśląc o kreatywnych zabawach, od razu przychodzą nam na myśl wszystkie “robótki” dla maluchów, do których zaliczamy np. malowanie, nawlekanie koralików czy lepienie z plasteliny. I mamy rację, ponieważ tworzenie czegoś z niczego to podstawa kreatywności. Kreowanie naszyjnika według konkretnego wzoru, wyszywanie sznureczkami czy tworzenie mozaiki poprzez wstawianie kołeczków w perforowaną tablicę jest świetnym ćwiczeniem małej motoryki. Takie zajęcia wykonywane w domu stymulują także rozpoznawanie kolorów. 

Możliwości kreatywnych zabaw, zarówno tych samodzielnych, jak i tych z rodzicami to świetny sposób na budowanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych u najmłodszych. Zabawki kreatywne sprzyjają kształtowaniu się szeregu postaw społecznych, które są przydatne w późniejszym życiu. Jak widać zabawa i nauka nie muszą iść osobnymi ścieżkami, a połączenie przyjemnego z pożytecznym to właśnie domena zabawek edukacyjnych. Różne propozycje umożliwiają najmłodszym poznawanie świata oraz zdobywanie nowych umiejętności w przede wszystkim niewymuszony i przyjazny sposób. Dlatego możemy mieć pewność, że kreatywne zabawki wpłyną na dalszy rozwój malucha na konkretnych etapach jego życia. 

Musimy pamiętać o tym, że zabawa to aktywność bezinteresowna, która zazwyczaj jest podejmowana spontanicznie. Dzieci nie biorą do ręki zabawki wyłącznie dlatego, że jest ona kreatywna lub edukacyjna. Bawią się przede wszystkim tym, co znajduje się w ich otoczeniu i na co mają aktualnie ochotę. Jednak o właściwe otoczenie muszą zadbać rodzice, ponieważ zbyt wiele zabawek zabija w dzieciach kreatywność. 

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *