Dlaczego czytamy horoskop?

Dla jednych to już prawdziwy przeżytek, dla drugich stały element codziennej prasy – horoskop. Choć może się to wydać zaskakujące, to nadal sporo osób każdego dnia zagłębia się w lekturze krótkich przepowiedni opartych na znakach zodiaku. Dlaczego? Po co nadal czytamy horoskop?

O wiarygodności horoskopów powiedziano już chyba wszystko. Z racji tego, że były one niezwykle poczytne chociażby w latach 90., na ich temat zdążyli się wypowiedzieć zarówno zwolennicy niewinnych wróżb, jak i ich zagorzali przeciwnicy. Lata lecą, a my nadal lubimy przeczytać, jaki los szykują dla nas gwiazdy. Skąd ta niesłabnąca popularność horoskopów. Dlaczego nadal je czytamy?

Ciekawość

Część z nas traktuje horoskopowe wróżby niezobowiązująco. Przeczytanie krótkiego tekstu, który rzekomo jest dla nas wskazówką na przyszłość, uważamy za zwykłą ciekawostkę. Większość z nas zupełnie zapomina po chwili, przed czym przestrzegał nas opublikowany horoskop. Mimo to przez przystąpieniem do czytania horoskopu zastanawiamy się, jaki los jest nam zapisany w gwiazdach. Niby nie wierzymy w horoskopowe wróżby, ale ludzka ciekawość nie pozwala przejść obok nich zupełnie obojętnie.

Przyzwyczajenie

Sporo osób czyta horoskop z przyzwyczajenia. Ile z nich faktycznie wierzy w to, co zostaje opublikowane w formie wróżby, tak naprawdę nie wiemy. Jednak codzienna prasówka bez krótkiej horoskopowej lektury wydaje się niepełna i nie brak ludzi, którzy dla rytualnego porządku nie omijają tej wróżbiarskiej rubryczki.

Dla zabawy

Bardzo dużo osób czytających horoskop, robi to dla zabawy. W żaden sposób nie traktują oni zapisanych wróżb poważnie. Ich stosunek do horoskopu jest nawet lekceważący i ironiczny. Czytanie horoskopu w takim przypadku jest czymś w rodzaju niezobowiązującej rozrywki, krótką chwilą wytchnienia, pretekstem do pośmiania się wraz ze znajomymi przy kawie. Czytanie horoskopu może również posłużyć jako dobry motyw do rozpoczęcia jakiejś gry towarzyskiej podczas domówki.

Na poważnie

Istnieją również takie osoby, które wróżby z horoskopu traktują bardzo poważnie. Wszystko, co zostało napisane w gazecie lub na stronie internetowej, jest dla takich czytelników prawdziwą wyrocznią. Nierzadko tego typu podejście graniczy z prawdziwą manią a nawet uzależnieniem. W takim przypadku horoskop przeobraża się z niewinnej zabawy w prawdziwie groźny nałóg.

Przezorność

Ciekawe podejście wobec horoskopów mają ci, którzy stosują się do ich rad ze względu na przezorność. Tego typu czytelnicy wróżb działają wedle zasady „lepiej dmuchać na zimne”. Tu także istnieje realne zagrożenie potraktowania horoskopowych porad zbyt serio. Grunt to nie popaść w paranoje i na część uwag zawartych we wróżbach, podchodzić z chłodną głową.

Na poprawę humoru

Część z nas traktuje horoskopy jako pewnego rodzaju polepszacze humoru. I nie chodzi tu o wywołanie salwy śmiechu, ale przeczytanie czegoś miłego, co da nam nadzieje na nadejście lepszego jutra. Horoskopy często są napisane niejednoznacznie i istnieje możliwość interpretacji ich treści. Z tego względu nierzadko można w tych wróżbach dostrzec sporo pozytywów.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: http://horoskop.wp.pl
Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *