Depresja. Jak pomóc sobie i innym – Dorota Gromnicka

Depresja jest chorobą, której zwykle nie zauważamy na początku lub lekceważymy jej pierwsze sygnały. Przecież każdy z nas miewa gorszy okres w życiu, przeżywa trudne chwile czy boryka się różnymi problemami. Jednak ciągły smutek, brak odnoszenia radości z życia, poczucie beznadziei, lęk, niepokój czy zbyt częste rozmyślania o śmierci i samobójstwie – mogą doprowadzić do poważnych i długotrwałych zaburzeń w psychice człowieka.

Dzięki poradnikowi Depresja. Jak pomóc sobie i innym, napisanemu przez Dorotę Gromnicką, możemy odróżnić zwykłe pogorszenie nastroju od depresji oraz dowiedzieć się w jaki sposób trzeba z nią walczyć. Autorka studiowała na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz grupową w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju „Strefa Zmiany”. Jest psychologiem i doświadczoną psychoterapeutką.

W swojej książce stara się przybliżyć czytelnikowi zjawisko depresji z każdej strony. Zaczyna przede wszystkim od wytłumaczenia, gdzie leżą źródła depresji oraz jak wyglądają jej dokładne objawy. Dorota Gromnicka objaśnia nam również dlaczego rozpoznanie i leczenie tej choroby jest takie trudne. W poradniku Depresja. Jak pomóc sobie i innym zwraca nam także uwagę, że do wyzdrowienia potrzebujemy zarówno wsparcia bliskich jak i własnego zaangażowania. Powinniśmy starać się podnosić poczucie własnej wartości oraz otwarcie wyrażać swoje emocje, unikać zaś negatywnego myślenia.

Z wykorzystaniem zawartych w książce różnych testów, ćwiczeń, tabel i schematów emocji będziemy w stanie obiektywnie ocenić stan naszej psychiki, zaś liczne przykłady oraz analizy przypadków innych osób wykażą, co może stanąć na drodze do naszego leczenia. Książka Depresja. Jak pomóc sobie i innym może być bardzo pomocna nie tylko dla chorych na depresję, ale także dla tych, którzy rozpoznali ją u swoich bliskich i chcą im pomóc uporać się z tym problemem. Autorka pokazuje w jaki sposób możemy pomagać, aby nie zaszkodzić, lecz motywować bliską nam osobę do walki z chorobą.

Ale tym, co wyróżnia poradnik Depresja. Jak pomóc sobie i innym spośród innych jest to, że przedstawia historie osób, których walka z chorobą zakończyła się sukcesem. Dla chorych na depresję, a także dla ich rodzin, taki punkt odniesienia może stanowić dużą pomoc oraz niezwykłą motywację w walce z tym schorzeniem. Ponadto czytelnik może tu znaleźć kilkanaście skutecznych i sprawdzonych metod pokonywania własnych słabości i wychodzenia z dołka psychicznego. Poradnik uczy jak zacząć w pełni kontrolować własne życie oraz w jaki sposób chronić się przed nawrotem depresji.

Depresja. Jak pomóc sobie i innym - Dorota Gromnicka

Depresja. Jak pomóc sobie i innym – Dorota Gromnicka

SPIS TREŚCI

1. Czy to naprawdę ona, czyli co jest depresją, a co nią nie jest?
Czy to na pewno depresja?
Styl życia a depresja
Fakty i mity o chorobie
Dlaczego trudno ją rozpoznać?

2. Z depresją twarzą w twarz, czyli co powinno cię zaniepokoić?
Podstępny złodziej cukru
Depresja własna
Depresja twoich bliskich
Alarmujące objawy

3. Dlaczego depresja przychodzi?
Negatywne myślenie
Trudne wydarzenia życiowe
Predyspozycje do depresji
Depresja towarzyszką innych chorób

4. Dlaczego depresja nie odchodzi?
Jak rozwija się depresja?
Jak ją wzmacniasz?
Jakie korzyści z niej czerpiesz?
Jak twój głos wewnętrzny wspiera depresję?

5. Mój bliski ma depresję
Jak mądrze wspierać?
Jak rozmawiać z chorym?
Jak nie zapominać o sobie?

6. Jak pokonać depresję?
Poczucie własnej wartości
Radzenie sobie z poczuciem winy
Umiejętność wyrażania złości
Troska o siebie
Wsparcie bliskich
Pomoc specjalisty i leki przeciwdepresyjne
Psychoterapia

7. Życie bez depresji. Relacje tych, którzy z nią wygrali
Droga Grzegorza
Historia Agnieszki
Opowieść Karoliny

Zakończenie

/t/

Pin It

Komentowanie zakończone.