Czym właściwie dzisiaj jest „śląskość”?

Nieoficjalnie wiele osób związanych ze Śląskiem dzieli go na: Czarny (związany z przemysłem), Biały (Opolszczyzna) i Zielony (na zachód od Opolszczyzny). Prof. Szczepański mówi o 8 poziomach bycia Ślązakiem. Każdy człowiek czujący się wewnętrznie Ślązakiem po swojemu opowiada o swojej tożsamości śląskiej – jeden posiadający tutaj rodzinę od wielu pokoleń czuje się Niemcem, a inny przybyły np. z kresów mieszkając tutaj wiele lat, jeżeli pokocha ten region, również po swojemu opowiada o pewnej intymnej, indywidualnej tożsamości śląskiej. Na Śląsku jest duża mieszanka różnych wyznań jak również ludzi bezwyznaniowych, którzy wspólnie w jakiś sposób czują się związani z tożsamością śląską, jeśli oczywiście czują się Ślązakami.

Mitem jest to, że Śląsk był też pod zaborami, ponieważ kiedyś w większym okresie czasu należał do Prus lub Czech. Dla wielu ludzi wadą jest to, że dużo osób ucząc się historii i kultury Śląska, kojarzy tylko ten region z powstaniami śląskimi. Na Górnym Śląsku w coraz większym stopniu poszerza się świadomość śląska oraz większa chęć stanowienia o sobie.

Reżyser teatralny Remigiusz Bryk w spektaklu pt. „Koń, kobieta i kanarek” uderza w wieczny mit śląskiej, tradycyjnej rodziny. Spektakl został wystawiony m. in. w Sosnowcu i chłodno przyjęty na Górnym Śląsku. Dla Agaty Buzek, która czuje się Ślązaczką bardzo ważnym dla niej faktem, który warto pielęgnować jest rodzaj wspólnoty ludzi mieszkających na Śląsku, który bierze się ze wspólnych przeżyć oraz rodzaju odrzucenia przez resztę Polski. Agata Buzek mówi też, że często wspomina się o renowacjach kamienic z innych części Polski, a o Śląsku zapomina (np. mało kto mówi o renowacji zniszczonych kamienic w Bytomiu).

Wielu Ślązaków sądzi, że Śląsk bardzo pomijany jest w dyskursie publicznym i przyjazd do niego traktowany jest jak odwiedzenie ziemi niczyjej. Ślązacy również często się skarżą, że ich gwara jest traktowana po macoszemu („zabawna”), a znowu gloryfikowana i przez prawie wszystkich lubiana gwara góralska. Badacze zajmujący się Śląskiem i śląskością wyliczają aż 13 odmian gwary śląskiej.

O Śląsku mówi się często tylko w wymiarze pracy, kopalni czy tradycyjnej rodziny śląskiej, a znowu bardzo niewiele się mówi o tym, że Śląsk to mekka polskiego modernizmu w zakresie architektury czy sztuk plastycznych. Niedawno powstała w Katowicach jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych na świecie i Ślązacy są z tego bardzo dumni. Coraz więcej osób odkrywa swoją wewnętrzną tożsamość śląską i wielu ludzi, i badaczy Śląska sądzi, że siła kulturowa tego regionu będzie coraz mocniej rosła w siłę.

/AN/

Pin It

Komentowanie zakończone.