Czym jest osobowość borderline?

Z zaburzeniami psychicznymi zmaga się coraz więcej osób. Wyżej wspomniane utrudniają osobom na nie cierpiącym codzienne funkcjonowanie. Z reguły towarzyszy im cierpienie, poczucie bezsensu i niejednokrotnie niechęć do życia. Jednym z tego typu zaburzeń jest osobowość borderline, której poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Czym jest osobowość borderline?

Odpowiadając na pytanie – co to jest borderline – możemy powiedzieć o dysfunkcji, która objawia się między innymi niestabilnością nastroju, zaburzeniami tożsamości, a także poczuciem niespełnienia i pustki. Osoby borykające się z tą przypadłością, w przeważającej części odczuwają negatywne emocje, lęk przed odrzuceniem i porzuceniem, a także rozczarowaniem. Mają one trudności z budowaniem trwałych relacji z innymi ludźmi oraz chwiejny obraz siebie. Częstymi zachowaniami, które towarzyszą borderline są: napady złości, gniewu, niepokój, smutek, frustracja oraz znudzenie. W wyniku silnych, negatywnych bodźców może dojść do występowania objawów paranoidalnych, a te wymagają hospitalizacji.

Jakie są przyczyny osobowości borderline? 

Choć przyczyny borderline nie są do końca zbadane to utrzymuje się, że wpływ na rozwój tego zaburzenia mogą mieć traumatyczne przeżycia, które miały miejsce w dzieciństwie. Mowa tu między innymi o odrzuceniu i porzuceniu przez opiekuna, a także o śmierci rodziców. Ponadto uważa się, że błędy wychowawcze oraz zaburzenia osobowości jednego lub obojga opiekunów, stanowią solidny fundament borderline. W przypadku tej dysfunkcji, możliwe są również nieprawidłowości natury biologicznej.

Jak leczyć osobowość borderline? 

Osoby cierpiące na to schorzenie, niewątpliwie powinny być poddawane zarówno leczeniu farmakologicznemu i psychoterapii. W tak zwanych skrajnych przypadkach, jak choćby podjęcie próby targnięcia się na swoje życie, konieczna jest hospitalizacja. W tak zwanych lżejszych przypadkach, dobre rozwiązanie stanowi wzięcie udziału w terapii poznawczo- behawioralnej i wypracowanie z pacjentem sposobów na radzenie sobie z objawami borderline.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *