Czy warto się uczyć języka niemieckiego?

Język niemiecki jest drugim najpopularniejszym językiem w Europie, którego młodzież uczy się w szkole. To również bardzo częsty wybór, jeżeli chodzi o kursy językowe w profesjonalnych placówkach edukacyjnych. Wciąż jednak niektórzy mają pewne obiekcje, odnośnie nauki niemieckiego. Obawiają się, że jest trudny, albo że nie przyda się w przyszłości. Więc jak to z tym niemieckim jest naprawdę? Czy warto się go uczyć?

Czy język niemiecki jest trudny do nauki?

To najczęstsze pytanie, która pada w trakcie zastanawiania się nad językiem niemieckim i jego nauką. W przypadku niemieckiego powstało wiele mitów, które dotyczą stopnia trudności tego języka i jego skomplikowanej gramatyki. Niektórzy twierdzą, że jest to wręcz język niemożliwy do opanowania. Nic bardziej mylnego!

Owszem, niemiecki jest językiem czasochłonnym. Jednak wystarczy poświęcić odrobinę czasu na opanowanie gramatyki, aby zobaczyć, że jest to język niezwykle logiczny. Niektórzy mówią, że z niemieckim jest trochę jak z układaniem kostki Rubika. Jeżeli nie znasz sekwencji i ruchów, jej ułożenie wydaje się niemożliwe. Wraz z ich poznawaniem, układanie poszczególnych fragmentów w większą całość początkowo wychodzi topornie, ale praktyka czyni mistrza. Dzięki temu z czasem, zaczynasz robić to coraz szybciej!

Dlaczego niemiecki wydaje się trudny?

Jeżeli mielibyśmy wymienić trzy najtrudniejsze zagadnienia, z którymi borykają się uczący języka niemieckiego, są to:

  • rodzajniki,
  • przypadki,
  • szyk wyrazów w zdaniu.

Dla użytkowników języka polskiego, niemiecka gramatyka wydają się abstrakcyjna, ponieważ niektóre zasady nie mają faktycznego odniesienia do naszego ojczystego języka. Jednocześnie są one początkiem przygody z niemieckim. Bez ich opanowania ciężko zbudować prawidłowo nawet najprostsze zdanie. Dlatego właśnie osoba, która dopiero rozpoczyna naukę niemieckiego stwierdza najczęściej, że niemiecki jest zwyczajnie za trudny.

Jednak wbrew pozorom niemiecki jest językiem logicznym, który staje się banalnie prosty w momencie, w którym zrozumiemy, jak działa! Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i nastawić na to, że czas po którym zaczniemy się nim swobodnie posługiwać będzie nieco dłuższy, niż w przypadku angielskiego czy hiszpańskiego.

Angielski czy niemiecki?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ odpowiedź jest uzależniona od preferencji danej osoby. Oba języki są równie ważne, oba gwarantują lepszą pozycję na rynku pracy i oba z pewnością przydadzą się w życiu. Najlepiej zatem znać je oba. Jednak jeżeli nie możemy wygospodarować odpowiedniej ilości czasu na naukę jednocześnie angielskiego i niemieckiego, warto zastanowić się – co chcemy robić w przyszłości. W jakim zawodzie pracować? W jakim kraju mieszkać w przyszłości? Wtedy dopiero możemy podjąć decyzję, który język bardziej przyda nam się w życiu.

Czy znajomość niemieckiego przyda mi się w życiu?

Tak jak pisaliśmy w powyższym akapicie, znajomość języka niemieckiego będzie przydatna w zależności od miejsca, w którym się znajdziemy oraz od branży, nad którą myślimy. Przeglądając oferty pracy można znaleźć sporo ogłoszeń, w których wymagana jest komunikatywna znajomość niemieckiego. Są to takie branże, jak informatyka, marketing, transport, logistyka, produkcja. Mieszkając w zachodniej części polski można liczyć na to, że znajomość niemieckiego przyda się na pewno. Bardzo dużo firm w tych rejonach współpracuje z niemieckimi kontrahentami.

Nauka obcego języka trwa przez całe życie. Jednak podstawy niemieckiego można opanować nawet w pół roku. Jeżeli zapiszesz się na kursy języka niemieckiego, opanowanie tego języka na poziomie B1/B2 powinno nastąpić po upływie około 2 lat solidnej pracy.

Niemiecki jest pięknym językiem, który oprócz korzyści finansowych oferuje również korzyści kulturowe. Cała masa zabytków, książek i filmów w języku niemieckim dowodzi, jak bogaty dorobek kulturowy posiadają kraje niemieckojęzyczne.

zdjęcie: freepik.com

Pin It

Komentowanie zakończone.