W. Brytania/ Polscy studenci rozmawiali o przyszłości Polski

Ponad 200 polskich studentów z najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii wzięło w sobotę udział w konferencji UCL Leaders poświęconej przyszłości polskiej gospodarki, rozwojowi innowacyjności i znaczeniu tożsamości narodowej.

Spotkanie zostało zorganizowane po raz drugi przez polskie stowarzyszenie studenckie na University College London, który jest uznawany za siódmy najlepszy uniwersytet na świecie według rankingu QS Universities.

W trakcie konferencji o potencjale rozwoju polskiej gospodarki i potencjale politycznym Polski jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiali m.in. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, były prezes PZU Andrzej Klesyk i dr Paola Subacchi, która była do niedawna odpowiedzialna za analizę gospodarczą w ramach Królewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Chatham House.

Z kolei w dyskusji dotyczącej barier w rozwoju polskich firm technologicznych wzięli udział m.in. wychowawca pokoleń czołowych polskich informatyków, prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes platformy DocPlanner ds. rozwoju Michał Pękała oraz Harry Gaskell z firmy doradczej EY, który omówił podobieństwa i różnice między Polską a Wielką Brytanią.

W zamykającej spotkanie sesji plenarnej na pytania o polską tożsamość narodową odpowiadali m.in. szefowa TVP Kultura Barbara Schabowska-Maszenda, szef polskiej katedry na Uniwersytecie w Cambridge dr Stanley Bill oraz były dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn.

„Naszą konferencją chcemy pokazać, że stereotypy dotyczące tego, że wiele nam brakuje do krajów zachodnich są często nieprawdziwe: w dziedzinie ekonomii, technologii czy kultury jesteśmy bardzo mocni i często niewystarczająco doceniani. (…) Chcemy, żeby studenci asymilowali się w Wielkiej Brytanii podczas swojego pobytu, ale jednocześnie pamiętali, skąd są i dumnie reprezentowali Polskę” – tłumaczył w rozmowie z PAP jeden z organizatorów, Jan Kędzior.

Z kolei Aleksandra Wojtaszewska dodała, że liczy na to, iż konferencja stanie się „inspiracją i źródłem pomysłów” dla wielu polskich studentów przy podejmowaniu przyszłych decyzji zawodowych. Jednocześnie przyznała, że liczy na to, iż wielu z nich po zebraniu międzynarodowego doświadczenia powróci do Polski.

Szacuje się, że na terenie Wielkiej Brytanii studiuje około 8 tys. Polaków. To jedna z największych grup studentów międzynarodowych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *