Nie żyje prof. Janina Jóźwiak – b. rektor SGH

Nie żyje prof. Janina Jóźwiak – ekonomistka, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w latach 1993–1999. Zmarła we wtorek 19 lipca. Nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek, 26 lipca, na warszawskim Ursynowie.

Prof. Janina Jóźwiak była profesorem zwyczajnym w Zakładzie Demografii, dyrektorem Instytutu Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. W latach 1993–1999 pełniła funkcję rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 90. kierowała zmieniającą się uczelnią i brała udział w transformacji polskiego kształcenia ekonomicznego.

„Była dydaktykiem o niezwykłej popularności wśród studentów. Jako naukowiec koncentrowała się na badaniach dynamiki ludności, zajmowały ją ilościowe metody analizy demograficznej, analiza ekonomicznego kontekstu zachowań demograficznych oraz konsekwencje zmian struktur demograficznych” – informuje na swojej stronie Szkoła Główna Handlowa.

Ukończyła studia na kierunku ekonometria na Wydziale Finansów i Statystyki w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, dziś SGH. W SGPiS uzyskała stopień doktora (1976) i doktora habilitowanego (1986) nauk ekonomicznych, a tytuł profesora nauk ekonomicznych otrzymała w 1993 roku.

Sprawowała funkcje eksperckie w organizacjach międzynarodowych – między innymi w European Research Council. Pełniła wiele publicznych funkcji, m.in. była wiceprzewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 1997-1999, członkiem zarządu CRE-Association of European Universities (1998-2001), prezesem Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego (1998-2002), przewodniczącą Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP (1998-2005).

Zasiadała w Radzie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w latach 2000–2008, a w latach 2004–2008 była jej przewodniczącą. „Jako członkini i przewodnicząca Rady z zaangażowaniem uczestniczyła w kształtowaniu najważniejszych rysów działalności Fundacji. Była niezastąpionym głosem doradczym, a po zakończeniu swej pracy w Radzie Fundacji wspierała jej działania programowe jako recenzentka i członkini paneli ekspertów w procesie oceny merytorycznej wniosków biorących udział w konkursach FNP. Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za wieloletnią cenną i owocną współpracę z Panią Profesor” – czytamy na stronie internetowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Prof. Jóźwiak należała też do Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, była członkiem Komitetu Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki, Honorowym Prezydentem European Association for Population Studies, Honorową Przewodniczącą Komitetu Nauk Demograficznych PAN, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM. W latach 2007-2011 pracowała w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz Zespole ds. Nagród Premiera.

Jak podaje SGH, nabożeństwo żałobne odbędzie się we wtorek 26 lipca o godz. 10:30 w parafialnym kościele pod wezwaniem bł. Edmunda Bojanowskiego na ul. Kokosowej 12 na warszawskim Ursynowie. Po nabożeństwie nastąpi przejazd do Bodzanowa koło Płocka, gdzie profesor zostanie pochowana w grobie rodzinnym.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *