Znamy już finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2016

Znamy już finałową piętnastkę konkursu Popularyzator Nauki 2016, wybraną w pierwszym etapie głosowania przez członków Kapituły. To w tym gronie znajdują się laureaci, których nazwiska poznamy w połowie grudnia, podczas finałowej gali konkursu w siedzibie resortu nauki w Warszawie.

W tegorocznej – 12. edycji – zainteresowanie konkursem Popularyzator Nauki było rekordowe: zgłosiło się aż 115 kandydatów.

W pierwszym etapie głosowania członkowie Kapituły wyłonili piętnastu finalistów – po trzech najlepszych w każdej z konkursowych kategorii: Naukowcy, Animatorzy, Zespoły, Instytucje i Media. W drugim etapie kapituła zdecyduje, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali konkursowej, która odbędzie się w połowie grudnia w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostaną wówczas ogłoszone nazwiska najlepszych popularyzatorów indywidualnych, a także nazwy najlepszych zespołów, instytucji i mediów popularyzujących naukę.

Przede wszystkim jednak jury wskaże laureata nagrody głównej, który otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2016.

Jak co roku redakcja serwisu PAP – Nauka w Polsce przyzna też pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red Krzysztof Michalski – dziennikarz Polskiego Radia i komentator naukowy, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP – Nauka w Polsce.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

Oto lista tegorocznych finalistów:

Naukowcy:

Bogusław Pawłowski
Piotr Sułkowski
Tadeusz Wibig

Animatorzy:

Magdalena Osial
Wojciech Dindorf
Dawid Myśliwiec

Zespoły:

Chemiczne Koło Naukowe „Flogiston”
Załoga F – Filozofuj
Zespół ARCH-TECH

Instytucje:

Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Media:

Zdzisław Cozac
Crazy Nauka
Platon.TV

Sylwetki finalistów będziemy prezentować na stronie serwisu Nauka w Polsce od poniedziałku 21 listopada.

Finalistom gratulujemy, a wszystkim kandydatom dziękujemy za ich działania na rzecz popularyzacji nauki!

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *