We wtorek rozpocznie się Kongres Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie

Sytuacja polskiej inteligencji poza granicami kraju oraz rola, jaką to środowisko spełnia – to temat V Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych w Świecie, który we wtorek rozpocznie się w Krakowie. Na spotkanie przyjechali m.in. polscy naukowcy pracujący za granicą.

W Kongresie, który potrwa do soboty, wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowych z całego świata. Jego głównym organizatorem jest Polska Akademia Umiejętności (PAU). Impreza odbywa się co trzy lata. hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest “Inteligencja polska w świecie”.

Do Krakowa przyjechało 60 członków zagranicznych oddziałów PAU z 18 państw, m.in. Australii, Brazylii, Kanady, Norwegii.

“Jestem mile zaskoczony frekwencją na naszej konferencji. Jej głównym celem jest odpowiedź na pytanie, jaka jest dzisiaj polska inteligencja, mieszkająca poza krajem. Postaramy się ukazać jej pozycję w świecie i miejsce w lokalnych społecznościach oraz osiągnięcia polskich uczonych, pracujących poza Polską” – powiedział dziennikarzom koordynator projektu z Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Zygmunt Kolenda.

Zdaniem profesora naukowcy polskiego pochodzenia odgrywają ważną rolę w procesie integracji i mają duży wpływ na kształtowanie dobrego imienia Polski w świecie.

Organizatorom zależało na udziale w kongresie dużych, polonijnych organizacji zawodowych i naukowych. W Krakowie są więc obecni reprezentanci takich organizacji, jak m.in.: The Polish American Historical Association (USA), Kongres Oświaty Polonijnej (USA), Instytut Piłsudskiego (USA) i Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, oraz Australijski Instytut Spraw Polskich, Biblioteka Polska w Paryżu, Instytut Sikorskiego w Londynie, Muzeum w Rapperswilu (Szwajcaria), czy Europejska Unia Stowarzyszeń Polonijnych, skupiająca 200 tys. członków, w ramach 39 organizacji europejskich w 27 państwach europejskich.

Uczestnicy kongresowych sesji będą mogli wysłuchać wykładów poświęconych m.in. Polskim Towarzystwom Naukowym w świecie i ich roli w kształtowaniu etosu inteligencji polskiej; emigracji uczonych polskich; Polonii amerykańskiej w przestrzeni miejskiej i medialnej. Zaplanowano też seminarium poświęcone zmarłemu w maju tego roku profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu.

W czasie trwania kongresu odbędą się wystawy: “Polscy uczeni w świecie – ze zbiorów Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie”, “Polskie towarzystwa naukowe w świecie” i “Delegatury RP na terenach Kazachstanu w latach 1941–1943”.

Obrady i wykłady zainauguruje we wtorek rano prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas. (PAP)

autor: Grzegorz Kościński

Pin It

Komentowanie zakończone.