Szkoła wyższa czy policealna? Dowiedz się, gdzie możesz uczyć się po maturze

Przed absolwentami polskich liceów i techników trudny czas. Za kilka tygodni rozpocznie się jeden z najważniejszych egzaminów w ich życiu – matura. I choć wybranych do zdawania przedmiotów już nie można zmienić, to nadal wśród tegorocznych maturzystów istnieje spora grupa, która nie wie, gdzie kontynuować swoją dalszą edukację. Jesteś jednymi z nich? Dowiedz się, między jakimi szkołami możesz wybierać.

Studia licencjackie

3-letnie studia licencjackie to jeden z najpopularniejszych wariantów. Powód? W swojej ofercie mają je wszystkie uczelnie, zarówno te publiczne, jaki i prywatne. Co jest celem takich studiów? Przede wszystkim praktyczne przygotowywanie do wykonywania wybranego zawodu, przez co materiał został podzielony na dwie części: teoretyczną (najczęściej realizowaną przez 3 semestry) oraz praktyczną, skupiającą się na przedmiotach z wybranych specjalności. Wielokrotnie słyszałeś, że studia licencjackie to dobre rozwiązanie dla humanistów? Tak, ale coś dla siebie znajdą także „ścisłowcy”. Oprócz kierunków takich jak historia, polonistyka, filologie obce czy pedagogika, polskie szkoły wyższe otwierają kierunki ekonomiczne (ekonomia, zarządzanie, marketing), społeczne (socjologia, praca socjalna, dziennikarstwo, politologia) oraz te, które skupiają się na naukach ścisłych (matematyka, fizyka, chemia, biotechnologia). Tak więc wybór masz naprawdę spory.

Studia inżynierskie

Choć studia licencjackie to opcja ciesząca się większym zainteresowaniem, to trzeba przyznać, że w obecnej sytuacji na rynku pracy, dużo cenniejszy jest dyplom studiów inżynierskich. Informatyka, inżynieria produkcji, automatyka i robotyka, mechatronika czy mechanika i budowa maszyn to kierunki, których ukończenie daje Ci większe szanse na znalezienie dobrze płatnego stanowiska. Co różni te studia od „licencjatu”? Oprócz czasu (trwają 3,5 roku, czyli 7 semestrów), profil. Studia inżynierskie to studia techniczne, a więc skupiające się bardziej na zajęciach praktycznych. W siatce kierunków zapewniających tytuł inżyniera nie brakuje przedmiotów takich jak fizyka, matematyka, chemia, dlatego decydując się na to rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że czeka Cię sporo pracy – nie od dziś wiadomo, że te dziedziny wymagają dokładnego zrozumienia, a tym samym, poświęcenia wielu zagadnieniom więcej czasu. Mimo wszystko warto – przeciętny inżynier informatyki, już po dyplomie może liczyć na zarobki rzędu 3-4 tys. zł. Dla porównania, absolwent pedagogiki lub filologii zarabia o połowę mniej.

Szkoły policealne

Chcesz kontynuować naukę, ale szczególnie zależy Ci na zdobyciu konkretnego zawodu? Jeśli tak, to powinieneś zainteresować się szkołami policealnymi. Jakie kierunki znajdziesz w ich ofercie? Na pewno takie, które rzadko pojawiają się w szkołach wyższych – fotografia, animacja kultury, biomasaż, doradztwo podatkowe, fryzjerstwo, stolarstwo, ziołolecznictwo czy złotnictwo. Dzięki szkole policealnej, możesz też rozpocząć pracę jako zegarmistrz, specjalista od reklamy, sprzedawca, opiekun osoby starszej, instruktor fitness czy cukiernik. Ile trwa nauka? Najczęściej rok lub dwa lata. Nauka kończy się egzaminem państwowym.

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *