Seks i jego wpływ na naszą psychikę

Zaburzenia seksualne u człowieka mogą mieć bardzo różne podłoża. Już wczesny etap rozwoju wpływa na jakość życia erotycznego. Na psychikę człowieka działają też różne czynniki środowiskowe i doświadczenia seksualne w wieku nastoletnim. Osoby niedojrzałe emocjonalnie są bardziej narażone na występowanie problemów w sferze seksu.

Problemy psychologiczne powiązane z seksem

Zdarza się, iż problemy z seksem mają podłoże w czynnikach psychicznych i osobowościowych. Na nieudane życie erotyczne może wpływać też wczesne dzieciństwo. Dojrzewanie w patologicznej rodzinie sprawia, że dziecko nie wie, skąd wziąć odpowiednie wzorce zachowań. Konflikty pomiędzy rodzicami wpływają na to, iż nie odczuwamy akceptacji, miłości, ani wsparcia z ich strony. Takie sytuacje mogą mieć późniejszy wpływ na życie seksualne lub nieakceptowanie własnej płci czy orientacji seksualnej. W przypadku zaburzeń życia erotycznego warto udać się do psychologa/psychiatry, który zdiagnozuje i pomoże w wyleczeniu problemu. Trzeba pamiętać, iż podjęcie leczenia może poprawić nasze relacje z partnerem. Nie należy się więc wstydzić rozmowy o własnych obawach.

Akceptacje siebie i własnego ciała

Żyjemy w czasach, w których liczy się idealny wygląd. Porównujemy siebie do ludzi z okładek magazynów, dostrzegając znaczące różnice w budowie ciała. Media promują szczupłe kształty, piękną cerę oraz pewność siebie. Choć większość z nas zna techniki manipulacyjne stosowane w różnych branżach, to i tak chcemy upodobnić się do przedstawianych nam osób.

Badania pokazują, że ponad połowa z nas ma kompleksy. Problem ten dotyczy w głównej mierze pań, choć panowie także widzą u siebie wady. Kobietom przeszkadzają najczęściej zbyt małe piersi, za dużo kilogramów czy za krótkie nogi. Panowie mają natomiast kompleksy z powodu niewystarczającej muskulatury, braku owłosienia czy też zbyt małego penisa. Kult dużego członka został rozpowszechniony przez łatwo dostępne filmy pornograficzne, na których to aktorzy mogą pochwalić się pokaźnymi przyrodzeniami.

Nasze kompleksy wpływają na seks

Brak akceptacji własnego ciała powoduje, że podczas zbliżenia odczuwamy niepotrzebny stres. Myśląc o swoich wadach, nie potrafimy w pełni oddać się przyjemności. Często unikamy szczerych rozmów z własnymi partnerami na krępujące nas tematy. Brak pewności siebie próbujemy zwalczać różnymi nałogami, co może prowadzić do uzależnień. W celu poprawy satysfakcji z życia seksualnego warto nauczyć się akceptować siebie i partnera dokładnie takimi, jacy jesteśmy. Udane życie seksualne wpływa na sferę emocjonalną i zdrowie psychiczne obojga partnerów. Szczerość i otwartość to w tym przypadku klucz do udanego seksu.

Nie rozmawiamy o własnych potrzebach

Nieudane życie seksualne może być spowodowane przez brak komunikacji. Bardzo często jeden z partnerów wstydzi się rozmawiać o swoich ukrytych pragnieniach i fantazjach. Wielu z nas marzy o innej wersji seksu, choć nie mówimy o tym drugiej osobie.

– Dobrym sposobem na ponowne „wzniecenie ognia” w sypialni jest wprowadzenie zabawek i gadżetów erotycznych, co może zwiększyć satysfakcję z seksu – radzi Karina Małecka z Secretive.pl.

Możemy zdecydować się na akcesoria do wspólnej zabawy, takie jak wibratory czy masażery. W celu urozmaicenia życia seksualnego warto też pomyśleć o seksownej bieliźnie. Nudę przegonią różnego rodzaju przebrania erotyczne, dzięki którym można wcielić się w rolę kogoś innego. Otwartość w sferze seksu wpływa na poprawę jego jakości. Partnerzy, którzy są zadowoleni z życia erotycznego, są z pewnością bardziej zżyci emocjonalnie i duchowo. Warto więc komunikować swoje potrzeby drugiej osobie i nie bać się nowych doznań.

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *