Samowykluczenie jako sposób walki z uzależnieniem od zakładów bukmacherskich

Choć być może nie dla każdego jest to oczywiste, to zakłady bukmacherskie zawierają elementy losowości, w związku z czym zalicza się je do gier hazardowych. Dlatego właśnie gra u bukmachera może uzależniać. Jednym ze sposobów walki z uzależnieniem od zakładów bukmacherskich, propagowanym przez firmy bukmacherskie, jest tzw. samowykluczenie.

Na czym polega samowykluczenie?

W pewnym momencie, niektórzy nałogowi gracze są świadomi tego, że nałóg zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem. Dla takich osób legalni bukmacherzy przygotowali specjalną opcję, dzięki której można zablokować sobie możliwość gry na ściśle określony czas, np. na tydzień, miesiąc lub trzy miesiące. Funkcja ta czasem jest dostępna z poziomu konta gracza, a niekiedy jej aktywacja wymaga kontaktu z bukmacherem, np. mailowego, telefonicznego, poprzez czat albo wypełnienia specjalnego formularza. W każdym przypadku natomiast decyzja o samowykluczeniu u bukmachera jest nieodwołalna, co oznacza, że np. zawieszonego na trzy miesiące konta nie da się tak po prostu „odwiesić”. Na takie konto się nie zalogujemy, w związku z czym samowykluczony gracz nie ma możliwości m.in. zawierania zakładów bukmacherskich oraz wpłacania i wypłacania środków.

Jak to działa w praktyce?

Firmy bukmacherskie, aby uzyskać stosowne zezwolenie MF i móc prowadzić legalną działalność bukmacherską w Polsce (obstawianie w nielegalnych firmach jest karalne) muszą spełniać szereg standardów, a jednym z nich jest propagowanie odpowiedzialnej gry. Jednym z jej elementów jest umożliwienie graczom zawieszenia na żądanie swojego konta gracza. Legalni bukmacherzy wprowadzają także inne mechanizmy zmniejszające ryzyko uzależnienia, dlatego osoby chcące obstawiać zakłady powinny korzystać wyłącznie z oferty legalnych firm. Nie da się jednak ukryć, że samowykluczenie realną korzyść może przynieść jedynie osobom, które jeszcze się od zakładów bukmacherskich mocno nie uzależniły, ale zaczynają zauważać że przesadzają z czasem poświęcanym na grę.

Dla uzależnionych od hazardu tylko specjalista

W przypadku graczy już uzależnionych samowyklucznie jest nieskuteczne, gdyż takie osoby, gdy są „na głodzie”, potrafią kombinować tak długo, aż zaspokoją swój nałóg. W takim przypadku mogą np. założyć konto u innego bukmachera internetowego albo na kogoś z rodziny, a w ostateczności pójść do punktu stacjonarnego. Jedynym sprawdzonym i skutecznym sposobem na wyjście z uzależnienia od hazardu jest terapia u specjalisty.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.