Rusza trzeci konkurs o Polsko–Amerykańską Nagrodę Naukową

Polscy i amerykańscy naukowcy, którzy wspólnie prowadzą badania naukowe, mogą ubiegać się o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową. Laureaci, przyznawanego po raz trzeci wyróżnienia, otrzymają po 5 tys. dol. Termin zgłaszania kandydatów upływa 31 grudnia br.

Konkurs jest organizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i American Association for the Advancement of Science (AAAS), największe na świecie multidyscyplinarne stowarzyszenie naukowe.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w 2018 r. Nagroda zostanie wręczona jesienią 2018 r. w Waszyngtonie.

Celem ustanowionej w 2013 r. Polsko–Amerykańskiej Nagrody Naukowej jest wzmocnienie i podkreślenie wartości współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jest przyznawana co dwa lata parze naukowców – jednemu pracującemu w Polsce, a drugiemu w USA – za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem wspólnych badań.

“Ta nagroda podkreśla wagę polsko-amerykańskiej współpracy naukowej – mówi cytowany w przesłanym PAP komunikacie prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz. – Pokazuje, że owocem tej współpracy są wspaniałe osiągnięcia badawcze, które wynikają z połączenia unikalnych kompetencji naukowców, często niemożliwe do zrealizowania w pojedynkę. Mamy nadzieję, że sukcesy naszych laureatów będą inspiracją do prowadzenia wspólnych badań dla kolejnych naukowców.”

Laureatami pierwszego konkursu zostali prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA. Współpracujący ze sobą od prawie 30 lat światowej sławy badacze otrzymali nagrodę za badania strukturalne białek o znaczeniu medycznym, które przyczyniły się do opracowania nowych terapii leczenia chorób człowieka, takich jak AIDS czy białaczka u dzieci.

Z kolei zwycięzcami drugiej edycji nagrody zostali prof. Ryszard Kierzek z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu i prof. Douglas H. Turner z Wydziału Chemicznego Uniwersytetu w Rochester w USA. Wyróżnienie otrzymali za badania właściwości termodynamicznych, biologicznych i struktury kwasu rybonukleinowego (RNA) oraz syntezy chemicznej RNA.

“Za każdym razem, gdy rozpoczynamy nowy konkurs jesteśmy pod wrażeniem zarówno jakości współpracy, jak i liczby polskich i amerykańskich badaczy rozwiązujących wspólnie problemy naukowe” – stwierdza dyrektor ds. współpracy międzynarodowej Tom Wang AAAS.

Kandydaci do nagrody mogą być zgłaszani przez wszystkich aktywnych członków polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego, dopuszczane są również autonominacje. Nagroda może być przyznana we wszystkich obszarach nauki, z wyjątkiem sztuk pięknych. Laureaci wybierani są przez jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. Przy podejmowaniu decyzji jury posiłkuje się opiniami oceniających wnioski ekspertów. (PAP)

Pin It

Komentowanie zakończone.